Yeraltı Edebiyatı

yeralti-edebiyati-bilgiler

Romantizm ve Varoluşçuluğun etkisi altında kalan bir edebi tür olan Yer altı Edebiyatı, kişinin kendi öz yargıları ve öznel hayat tarzı ile toplum tarafından kabul edilmesi gerekliliğini ifade eden bir edebiyat türüdür. Bu türün en büyük özelliği sıra dışılığı ortaya çıkarmak ve bunu olabildiğince toplumun tamamına yada yazım amacına bağlı olarak belirli kişi ya da kişilere haykırmaktır.

Yer altı Edebiyatı Sade’ye (1740-1814) kadar uzanan önemli bir detaycılığı da ortaya koyar. Eleştirel, sert ve aykırılık gibi toplumun genel yargılarına ters olan 3 bağlam etrafında gidip gelen bu edebiyat, günümüz popülist yaklaşımların da derinden tezahürü olarak görülebilir.

varolusculuk-yeralti

Yer altı Edebiyatın en büyük etkisi Hollanda ve Fransa’da görülür. Ülkemizde de bu alanda önemli eserler veren birkaç gerçek anlamda edebiyatçı sayılabilir. Yer altı edebiyatının esasen Gotik edebiyattan da etkilendiği ve yer yer bu edebi tür ile de birlikte anıldığı da olmuştur.

Başa kakma, serbestlik, haykırış, kendini kabul ettirme, özgür olma ve dahası çıplak olmayı esas alan bu edebiyatın günümüzde geçerliliği daha da artmış ve alkol, fuhuş, saplantılı, bencillik, seks, küfür ve uyuşturucu gibi birçok terimin de daha çok işlendiği görülmüştür. Tüm bu varlıkların tamamı ile bu edebiyatın ilgi alanında olduğu ve bunun da edebi bir dille nasıl yoğrulduğu halen tartışmaya açık bir konudur.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir