Venedik Taciri Kısa Özeti

venedik-taciri-kitap

Henüz çok bilindik bir kitap olmasa da Shakespeare’den Venedik Taciri adlı kitap, ünlü yazarın değerli eserlerinden birisidir. Olaylar İtalya’da geçse de Shakespeare İngiltere’de yazmıştır. O dönemde istenmeyen ve nefret edilen bir ırk olan Yahudiler ile bir tacirin arasında geçen olayları anlatmaktadır. Bu kitaptaki kadın karakter biçimi ilk defa güçlü ve zeki olarak çizilmiştir.

Portia adlı bu karakter yazarın eserleri arasındaki ilk en zeki ve güçlü kadın figürüdür. Ama bu eser Yahudilere karşı duyulan nefreti aşırı öne çıkarması sebebiyle çok eleştiri almıştır. Antisemitizm git gide artarken bu eserin yazılması daha da insanları körüklemiş olmalıdır. Yahudiler İngiltere’den gönderildiğinde ya da Hristiyan olmaya zorlandıklarında oluşan bir etki olarak bu eserin yazıldığını düşünüyorum. Çünkü istenmeyen bir ırk üzerine duyulan kini göstermesi bunu kanıtlar niteliktedir.

Yahudi bir mafya olan Shylock karakteri faiz aldığı için Antonio (Venedik Taciri) ona köpek muamelesi yapıp ve hakaretler ederek onu insanlar içinde küçük düşürmüştür. Fakat arkadaşına yardım etmek için Shylock’tan aldığı para başına bela olmuştur. Çünkü üzgün ve hırslı Yahudi paranın ödenmemesi halinde sözleşmeye nefret ettiği Antonio’nun istediği herhangi bir yerinden keseceği eti talep etmiştir.  Hırsı gözünü öyle bir bürümüştür ki onu öldürmek her şeyden önce gelmeye başlamıştır. Bu çıkışı olmayan durumdan Portia zekâsını kullanarak çok basit bir şekilde kurbanı kurtarmıştır.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir