The Handmaid’s Tale’in Yeni Kitabı Çıkıyor

The-Handmaids-Tale

Hiçbir şey bir anda değişmez: derece derece ısınan bir küvette farkına varmadan haşlanarak ölürsünüz

Margaret Atwood tarafından 1985 yılında yayımlanan orjinal ismi The Handmaid’s Tale olan Damızlık Kızın Öyküsü günümüze kadar aynı popülite ile gelebilmiş ve klasikler arasına girmeyi başarmıştır. The Handmaid’s Tale bir distopya türüdür. Kısırlığın salgın bir hastalık gibi yayıldığı dünyada insanların üremesini kontrol altına almak ve sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesini sağlamak için bir grubun hükumete darbe yapması ve yönetimi ele geçirmesi konu alınıyor.

Yeni çıkarttıkları yasalar ile kadınların haklarını ellerinden alıyorlar. En son ise kadınlar artık özgürlüklerini kaybediyor ve kendi hakları hakkında dahi bir söz söylemeye izin verilmiyor. The Handmaid’s Tale feminist bir distopyadır demek daha doğru olacaktır. Kitapta geçen kurgular korkunç derecede başarılı şekilde işlemiştir. Kitapta yer alan karakterlerin hepsi ayrı bir derinlikte işlenmiştir. Ayrıca kitap bir TV dizisine uyarlanmış en az kitap kadar ses getirmiş ve beğenilmiştir.

The Handmaid’s Tale Devam Kitabı

Bruce Miller tarafından televizyon dizisi olarak uyarlanan Emmy ve Altın Küre ödüllerini kazanan dizi The Handmaid’s Tale Margaret Atwood’un Damızlık Kızın Öyküsü kitabından uyarlanmıştır. Yazar 30 yıl sonra kitabın devamını yazacağını açıklamıştır. Yeni Kitap 10 Eylül 2019 yılında çıkacak ve ilk olarak 500 bin baskı yapacaktır.

Hulu kanalından Yayımlanan The Handmaid’s Tale 2017 yılında yayınlanmasından sonra aynı isimli kitap daha fazla popüler bir hale gelerek 8 milyonluk bir satış yapmıştır. Bu dizi Türkçe’ye Damızlık Kızın Öyküsü olarak çevrilen Margaret Atwood’un 1985 yılında yayımladığı gerilim- distopik romanıdır.

The Handmaid’s Tale Dizi Kostümleri

the-handmaids-tale -dizisi

The Handmaid’s Tale dizisinde kadınların giydiği kırmızı renkli kostümler tüm dünyada kadın hakları protestolarının sembolü oldu.

Distopik dizide ‘damızlık’kadınların giydiği kırmızı pelerin ve beyaz başlıktan oluşan kıyafet kadın direnişlerinin sembolü haline geldi. Başta ABD olmak üzere bir çok ülkede kadın hakları protestolarında kadınlar bu kıyafetleri giyerek sokaklara çıktılar.

Dizinin sevilen oyuncusu Madeline Brewer ‘kadınların kırmızı kıyafetlerle kendi özgürlüklerini savunduklarını gördüklerinde bizim yapmak istediğimiz buydu şeklinde açıklama yapmıştır. Bizde sevgili Margaret Atwood’un yeni kitabı yayımlayacağı tarihi heyecanla bekliyoruz.

biz iki bacaklı rahimleriz, hepsi bu: kutsal tekneler, gezgin kadehler.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir