Şevket Süreyya Aydemir’den Suyu Arayan Adam

Şevket Süreyya Aydemir'den Suyu Arayan Adam

Yazar, Suyu Arayan Adam romanında kendi hayatını kaleme almıştır. Kendi iç dünyasını romanına yansıtmış, hayatı boyunca doğru düşünce ve fikirleri bulmaya çalışmış ama Türklük, Turan ve ulaşmak istediği Kızıl Elma’ya varmayı idealine varmayı planlamış ama ulaşamamıştır.

Şevket Süreyya Aydemir, kitabın ilk bölümünde çocukluk döneminde yaşadığı olayları anlatmaktadır. Edirne’de geçen çocukluk dönemlerinden ilk okuma yazmayı annesi tarafından öğrendiğinden, ilk tahsilini mahalle mektebinde gördüğünden, gittiği Askeri Rüştiye Mektebindeki öğretmenlerinin etkisinde kalarak Türklük ve Turan fikrini benimsediğinden bahsetmektedir.

Kitabın Kısa Konusu

Suyu Arayan Adam kitabı Turancılık davasından Sosyalizme, Sosyalist ülkelere uzanma komünist düşüncelerden sonra tekrar Anadolu’nun bağrına dönen ideolojik olarak doğruları yanı suyu arayan bir adamın ibret verici hikayesini anlatmaktadır.

Baş karakter yani yazarımızın Turancılığı savunması, Sovyet Rusya’ya gitmesi, Türkiye’ye dönüşü, çevresine bir komünist perspektifinden bakması, her türlü ticari atılıma burjuvazi kapitalist yaftasını yapıştırması, komünizmden soğuması, Kemalizme yamanması gibi kişisel değişimleri aktarmaktadır.

Kitapta kendisini suyu arayan adam olarak nitelendiren Şevket Süreyya Aydemir, Turancılık hevesinden sıyrılarak Komünizm gibi fikirleri reddetmiş, Milliyetçi ve Cumhuriyetçi kimliğe bürünerek suyu bulduğunu belirterek, doğru yola eriştiğini ima etmiştir.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir