Selahattin Batu Kimdir?

Selahattin Batu

Selahattin Batu, 25 Aralık 1905 yılına Ecebat’ta dünyaya gelmiştir. Gelibolu İdadisi ve İstanbul Yüksek Baytar Okulunu 1925 yılında bitirmiştir. 1927 yılında aynı okulda asistan iken Ziraat Bakanlığı tarafından ihtisas için Almanya’ya gönderilmiştir.

Hannover Yüksek Veteriner Okulu ve Berlin Ziraat Fakültesinde uzmanlık eğitimi görmüş, dönüşünde ise Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinde öğretim görevlisi olmuştur.

TBMM’nin VII’inci döneminde Çanakkale Millet Vekili seçilen Selahattin Batu, Zooteknik profesörlüğünden emekliye ayrılınca 1969 yılında İstanbul’a yerleşmiştir.

Edebiyata şiir yazarak başlayan Selahattin Batu, şiirlerinde hayatın bir anlık görüntülerine, gözlemlerine ve intibalarına yer vermiştir.

Tabiat ve insana fazla yer vermiş, deneme ve gezi notlarında daha canlı ve şairane dil, daha renkli bir üslup kullanmıştır. Tiyatro eserlerinde Yunan trajedilerinin etkisi görülmektedir

Konularını Türk ve Yunan efsanelerinden alan bu oyunlarda hümanist görüşe ağırlık veren Selahattin Batu‘nun, Helene adlı oyunu manzum olarak Almanca’ya çevrilmiş ve Avusturya’da yapılan Milletler arası Tiyatro Eserleri Yarışmasında ikincilik kazanmıştır.

Aynı oyun Viyana Devlet Tiyatrosu tarafından Bregenz’de 1950 yılında oynanmıştır. Selahattin Batu, eski Yunan trajedisine uyan eserler yazan ilk Türk şairdir. Şiirlerini Varlık, Türk Dili ve Hisar dergilerinde yayımlamıştır.

Selahattin Batu, 24 Mayıs 1973 yılında İstanbul’da hayatını kaybetmiş Zincirlikuyu Mezarlığına defnedilmiştir. Cumhuriyet dönemi şair ve tiyatro yazarlarından biridir.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir