Sait Faik Abasıyanık Son Kuşlar

Sait Faik Abasıyanık Son Kuşlar

Son Kuşlar, adadaki zamanın tasviri ile başlamaktadır. Hikayede bir doğa cenneti olan Adalar’ın güzelliklerini çıkarcı ve duyarsız insanlar tarafından tahrip edilmesinden duyulan rahatsızlıklar dile getirilmiştir.

Yazar öyküsünde normalde insanlar tarafından sevilen, zenginliğini belli etmeyen, gayet mütevazi bir adam olan Konstantin’in güz mevsimi geldiğinde bir canavara dönüşmesini adada bulunan kuşları avlamasını ve o kuşların artık adaya uğramadıkları ve anlatıcının bu duruma çok üzüldüğü anlatılmaktadır.

Kitabın sonunda ise doğa güzelliklerini koruma konusunda okuyucuların daha duyarlı olmasını amaçlayan Sait Faik Abasıyanık, doğa sevgisini bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Hikaye doğa harikası bir Adada geçmektedir. Hikayedeki zaman kesin olmamakla birlikte güz mevsimi ve yaz mevsimlerine değinilmiştir.

Dil ve Üslup Özellikleri

Kahraman anlatıcının bakış açısı ile anlatılan hikayede 1. tekil kişi (ben) anlatımı mevcuttur. Tasvirlere ve gözlemlere sıkça yer veren yazar aynı zamanda kişiselleştirmelere de yer vermiştir.

Daha çok iç konuşma ve diyalog anlatım tekniklerinden yararlanılmış, doğanın acımasız bir şekilde tahrip edilmesi bunun sonucunda ise kötü bir dünyanın miras kalacağı konusunda güzel bir anlatım geçmektedir.

İnsan üzerinde önemi oldukça büyük olan doğanın her bir alanına zarar gelmesi, kuşların öldürülmesi gibi kötü davranışların çocuklardan uzak tutulması gerektiği konusu anlatılmaktadır.

Kitabı okuyacak olan kişiler doğa konusunda daha duralı olacaklardır diye düşünüyorum. Herkese bu tarz davranışların yanlış olduğunu ve bu durumda gerekli yerlere başvurmaları hataların önüne geçmeleri gerektiği mesajı verilmiştir.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir