Sait Faik Abasıyanık Kimdir?

Sait Faik Abasıyanık

18 Kasım 1906 yılında Sakarya, Osmanlı Devletinde dünyaya gelen Sait Faik Abasıyanık, Türk öykü, şiir ve roman yazarıdır.

Türk hikayeciliğinin önde gelen isimlerinden biri olan Sait Faik Abasıyanık, çağda hikayeciliğe yapmış olduğu katkılarla Türk edebiyatında bir dönüm noktası sayılmaktadır.

Modern Türk hikayeciliğinin öncülerinden biri olan yazar, getirmiş olduğu yeniliklerle “kökü kendisinden olan” bir yazar olarak kabul edilmektedir.

Sait Faik Abasıyanık, klasik öykü tekniğini yıkarak insanları ve doğayı basit, samimi, hem kötü hem iyi yönleriyle oldukları gibi ama şiirsel ve usta bir dille anlatmıştır.

Bunu yaparken de Batı’daki gelişmelere bağlı kalmamış, hiçbir edebi anlayışın etkisinde hareket etmemiş ve belli başı bir tarzın takipçisi olmamıştır. Öykülerinde çoğunlukla kendisinden yola çıkarak bireyler hakkında yazarak insan gerçeğini anlamaya çalışmıştır.

Abasıyanık, çoğunlukla alt sınıfların hayatını yazmıştır. İnsanların yaşama biçimlerini, tasalarını, isteklerini, sevinçlerini ve korkularını irdeleyerek anlatmaktadır.

Hikaye, şiir, roman yazan, röportajlar ve çeviriler yapan yazar bütün bu türleri kendine özgü tarzı ile bütünleştirmiştir. Kendine özgü dilini oluştururken Andre Gide, Come de Lautreamont, Jean Genet gibi isimlerden etkilenmiştir.

Sait Faik Abasıyanık, kendisinden sonra gelen Adalet Ağaoğlu, Ferit Edgü, Demir Özlü gibi pek çok yazara da öncülük etmiştir. Ölümünün ardından Burgaz Adasındaki evi müzeye dönüştürülen yazarın adına her yıl öykü ödülü de verilmektedir.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir