Sait Faik Abasıyanık Kimdir?

sait-faik-abasiyanik-hayati

18 Kasım 1906’da dünyaya gözlerini açmıştır. Gerçek ismi Mehmet Sait’tir. Babası tüccar olarak gelir elde ediyordu. İlköğretimini Adapazarı’nda bitiren Abasıyanık, orta öğretimini İstanbul Erkek Lisesi ve Bursa Lisesinde okudu. Edebiyat hayatına ilk olarak bu dönemlerinde şiirler yazarak atıldı.

İlk öyküsünü İpek Mendilini 1926 senesinde yazmıştır. Kazandığı İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyat bölümünde 2 yıl okudu babasının isteği üzerine İsviçre’ye iktisat okumaya gitti. İsviçre’den Fransa’ya geçiş yaparak orada bir süre yaşadı ve kendine çevre edindi.  Yaşadığı düzensiz yaşamdan dolayı Türkiye’ye geri dönmek durumunda kaldı. Yüksek öğretimini yarıda bıraktı ve Türkiye ‘ye geri döndü.

Kısa bir süre Türkçe öğretmenliği yaptı. Ardından babasının açtığı toptancı tahıl mağazasını yönetmeye çalıştı fakat başarılı olamadı. 2. Dünya savaşı yıllarında ”haber” isimli gazetede adliye muhabirliği yaptı ve daha sonra hep yazı işleriyle ilgilendi. 1936 yılında ilk kitabı olan ”semaver ” isimli kitabı yayınladı.1

939 senesinde babasının kaybıyla maddi ve manevi çöküntüye uğradı. Annesiyle baş başa bir adaya yerleştiler. Türkiye’deki siyasi rejim kargaşası olduğu bu dönemde yazarlara karşı da baskı hissediliyordu. Abasıyanık bu dönemde ”şahmerdan” adlı kitabı yayımladı ve bu kitabın içerisinde bulunan öykü yüzünden sıkıyönetim mahkemelerince yargılandı.

Beraatine kadar yayımlanan bir kitabı toplatıldı. Ardından Abasıyanık’a siroz teşhisi kondu. ”Kayıp aranıyor” adlı eseri yetkililer tarafından toplatıldı. Amerika’daki ”Mark Twan” adli derneğe fahri üye olarak seçildi. Sait Faik Abasıyanık 11 Mayıs 1954’te siroz nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Annesinden ölümünün de ardından yaşadığı ev Sait Faik Abasıyanık müzesi haline getirildi. Müze haline getirilmiş evi Burgazada’da bulunmaktadır.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir