Sait Faik Abasıyanık Alemdağ’da Var Bir Yılan

Sait Faik Abasıyanık Alemdağ’da Var Bir Yılan

Alemdağ’da Var Bir Yılan, yazarın uzun süredir mücadele ettiği siroz hastalığına yenik düşerek 1954 yılında hayatını kaybetmesinden önce yayımlanan son kitabıdır.

Sait Faik Abasıyanık’ın okuduğum bir önceki kitabında sahip olduğu yaşama sevinci, hemen her öykünün her satırında okunuyor. Ama bu kitabında yalnızlığın ve karamsarlığın ön planda olduğu bir anlatım vardır.

Aynı zamanda pek çok eleştirmene göre eserdeki hikayeler, biçem itibari ile önceki öykülerden farklı ve çoğunluğu biyografik izler taşıyan fakat başkalarına ait hikayeleri gerçekçi bir üslup ile anlatırken, Alemdağ’da Var Bir Yılan’da kendi kişiliğini, sorgulamalarını sürrealist bir anlatımla aktarmaktadır.

Kitabın Konusu

Alemdağ’da Var Bir Yılan’da yer alan on yedi öykü, Sait Faik’in diğer öykülerine nazaran daha derin ve taşımış olduğu anlamlar açısından daha karmaşıktır.

Sait Faik Abasıyanık öykülerinde genellikle gündelik, sıradan olayları basit bir üslup ile anlatmasına rağmen bu eserinde sık sık alegorik anlatıma başvurmuştur.

Yalnızlıktan, ulaşılamaz bir aştan ve dostsuzluktan bahsetmiştir. Kitapta Panco diye bir karakter ile karşılaşacaksınız.

Yani hayali bir arkadaş mı, eski bir dost mu yoksa gizli bir aşık mı bilemediğiniz Panco bazen doğrudan, bazen de dolaylı olarak dahil oluyor bazı öykülere.

Kısacası, Sait Faik Abasıyanık’ın ulaşılamayan, bilinmeyen ya da söylenemeyeni anlatmak için kullandığı bir imgedir. Herkese keyifli okumalar dilerim.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir