Oblomov: İvan Aleksandroviç Gonçarov

Oblomov İvan Aleksandroviç Gonçarov

Oblomov romanı lietratüre yeni bir kavram eklemiştir. Oblomovluk. Oblomovluk kısaca bir türlü eyleme geçemeyen, düşünüp – düşünüp karar veren ama uygulayamayan, üşengeç ve pasif bir ruh hali demektir. Kitapta yapılan bu tanımın bugün pek çok örneğini görebiliriz. Kitap 1846 yılında basılan bir hikayeye dayanır. Yazar o dönemin Rusya’sında bahsedilen bu ruh hali içerisinde olan pek çok insanı anlatır. Ancak günümüzde de buna benzer insanları bulmak çok zor değildir.

Oblomov’un Hikayesi

Kitabın baş kahramanı Oblomov kitabın büyük bir kısmında oturduğu yerden kalkmaz. Her şeye  üşenir ve en küçük işini bile onun bu halinden faydalanıp dolandıran hizmetçisine yaptırmaya çalışır. Ancak bir gün arkadaşı Stoltz onu zorla evden çıkarır ve dışarıya götürüp başka insanlarla tanıştırır. O sırada tanıştığı Olga isimli bir kızı seven Oblomov onunla evlenmeye karar verir.

Hayatı birdenbire değişen Oblomov kısa sürede evlenmeye karar verir. Ancak nişanlılığı sırasında eski hastalığı nükseder ve tekrar yatağına çekilir. Bu durumdan çok rahatsız olan Olga ondan ayrılır ve Stoltz’la evlenmeye karar verir. Hayatı gittikçe kötüleşen Oblomov maddi sıkıntılar içerisinde geçirdiği ikinci felçten sonra ölür. Geriye kalan çocuğuna ise Olga ve eşi sahip çıkar.

Hepimizin Hikayesi

Aslında şu durum herkes için tanıdıktır. Hayatınızı değiştirip daha aktif hale gelmek istersiniz. Buna karar verdiğiniz günü milat ilan edersiniz ve geri kalan hayatınızın ilk günü gibi düşünürsünüz. Ama işte bu kararı bir türlü uygulayamazsınız.

Bir sürü şeyden şikayet eder ama onları değiştirmek için bir türlü harekete geçemezsiniz. İşte OBblomovluk budur ve yazar İvan Aleksandroviç Gonçarov bunu çok daha önceden keşfetmiş ve 19. yüzyılın ortalarında bu sorunu bize haber vermektedir.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir