Nkiolay Vasilyeviç Gogol Palto

Nkiolay Vasilyeviç Gogol Palto

Palto bütün Rus edebiyatının temeli olarak kabul edilebilecek olan kitaptır. Ünlü yazar Dostoyevski diğer bütün Rus edebiyatının Gogol’ün Palto’suna dayandığını belirtmiştir.

Hem konusu, hem de yazım biçimi ile 19. yüzyıl Rus edebiyatını çok etkilemiş olan bu kitap daha sonraki pek çok yazara ilham vermiştir. Palto romandan çok uzun bir öykü olarak tanımlanabilir.

Bu öykü ilk yayınlandığında Rus insanıyla dalga geçtiği düşüncesiyle eleştirilmiştir. Ancak daha sonra kitaptaki gerçekçi öykü ve yalın anlatım Rus edebiyatında hiç etkisi azalmayacak bir iz bırakmıştır.

Akaki Akakiyeviç’in Paltosu

Modern Rus edebiyatı modern dönemle birlikte var olan memur sınıfının incelenmesi için önemli bir kaynaktır. Bu edebiyat akımının en temel eseri olan Palto da Rusya’da dokuzuncu dereceden memur olan Akaki Akakiyeviç’in öyküsünü anlatır.

Rusya’da çoğu memur gibi kıt kanaat geçinen Akakiyeviç işe gidip gelirken oldukça eski olan paltosunu giyer. Gece gündüz iş yerinde bazı belgeleri kopya eden ve arkadaşları tarafından dalga geçilen kendi halinde bir adamcağızdır. Ancak kendi küçük dünyasında mutludur ve kimseye karışmaz.

Paltosu iyice yıpranınca mecburen bir terziye gidip yırtık ve söküklerini diktirmeye karar verir. Terzi aynı zamanda arkadaşıdır. Paltonun tamir edilemeyecek kadar eski olduğunu söyleyince yeni bir palto almak zorunda kalan Akakiyeviç daha fazla çalışıp para biriktirmeye başlar.

Yemeden içmeden kesilir ve bir palto diktirmek için bütün gün çalışır. Sonunda güzel bir palto diktirecek kadar para biriktirmeyi başarır. Çok mutludur, ta ki bin bir zorlukla diktirdiği paltosu çalınana kadar.

Paltosu çalınınca iyice kendinden geçen ve yavaş yavaş akıl sağlığını yitirmeye başlayan Akakiyeviç yardım istemek için bir siyasetçinin ayağına bile gider. Ancak okkalı bir azar işitince iyice kendisini kaybeder ve çok acıklı bir şekilde ölür.

Nikolay Vasiliyeviç Gogol bu uzun öykünün her satırında sizi fazlasıyla içine çekebilecek incelikli ve derin bir anlatım yaratmayı başarmıştır. Rus insanının o zamanki maddi durumunu ve çaresizliğini mükemmel bir şekilde tasvir etmiştir. Her ne kadar acıklı bir öykü olsa da okurken herkes zevk alacaktır.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir