Nazım Hikmet 117 Yaşında!

nazım hikmet dogum gunu

Ne kadar seviyorsun dersen; o kadar işte. Tavanı kadar sokağın ve dibi kadar cehennemin.

Sözleri ve şiirleri ile Türk şiirini dünyaya tanıtan usta şair Nazım Hikmet doğum gününde dünyada ve Türkiye’de farklı etkinliklerde anıldı. Yaşıyor olsaydı bugün 117 yaşında olacak devrimin romantik yüzlü şairi Nazım Hikmet şiirleri ile bu dünyadan Nazım geçti mottosunu oluşturdu.

15 Ocak Nazım Hikmet’in doğum günü. Memleket hasreti ile hayata gözlerini yuman bir antiemperyalist, yurttaş sair. Nazım’ın şiirleri, aşkları, sürgün dolu hayatı bugün dünyanın her bir köşesinde sessizce fısıldanıyor. 20. yüzyılın en gözde şairlerinden biri o. Memleket hasreti ile içi yanarak bu yaşama veda etti usta şair. Şiirleri 50’den fazla dile çevrildi. Tüm dünyaya Türk şiirini tanıtan ve sevdiren bir isim oldu. Kuvay-i Milliye Destanını ve İstiklal Savaşının en gözde eserlerini yazdı. Düşüncesi ile şiirleri ile bir Nazım Geçti bu dünyadan..

Bahriye Nazırı Cemal paşa tarafından  keşfedildi. Öğretmenlik yaptı bir süre sonra Moskova Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesinde İktisat okudu. Türkiye’ye döndükten sonra Aydınlık dergisinde yazmaya başladı. Yazdıklarından dolayı 15 yıl hakkında hapis istemi ile dava açıldı. Sovyet Rusya’ya gitti Nazım. Af kanunu ile tekrar geri döndü sevdiği vatanına. 1951 yılında ise Türk Vatandaşlığından çıkarıldı. Büyük dedesinin memleketi olan Polonya’ya gitti ve Borzecki soy ismini aldı.

Romantik Devrimci, mavi Gözlü Dev, Gülen Yüzlü Adam olarak anılan Türk şiirinin büyük ismi bugün yaşasaydı 117 yaşında olacaktı. Acısıyla, tatlısıyla, memleket hasreti ile bir Nazım Hikmet Geçti bu dünyadan.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir