Montaigne – Denemeler

denemeler

Montaigne’in kendisinin de bahsettiği gibi kitabın ana konusu kendisi ve karakteridir. Kitabı okumak sizlere bir zamanlar yaşayan kişinin deneyimlerini gözlemlemek hissini verebilir. Bir eleştirmenin de bahsettiği ”aklın kendi kendisi ile diyaloğu” olarak adlandırabiliriz.

Dört evladını bebekken kaybeden ve çaresiz böbrek sancıları yüzünden 1571 yılında 38 yaşında iken kendi şatosunda kendi içine çekilerek denemeler eserini yazmaya başlamıştır. Kitabının başlangıç kısmında ”Kısacası okuyucu, kitabımın ana konusu, benim.

Öyleyse boş zamanlarını böyle önemsiz ve anlamsız şeylerle harcaman akıllıca olmaz. Haydi hoşçakal. ‘satırları yer alıyor. Denemelerin çoğunluğu kişisel olarak başlamakta fakat sonrasında insanlığı işleyen temalara uzanmaktadır. Montaigne’in özellikle Fransa’da bir slogan söylemine dönüşmüş ünlü sözü ” Ne biliyorum?” aynı zamanda felsefi merakının başlangıç noktasıdır.

denemeler-kitap-tanitimi

Bu sözlerden yola çıkarak kendi ”Ben’i tüm sadelik ve dürüstlüğünü ortaya koyar. Böylelikle Denemeler ‘de kendisini gözlemlediği bir nesne gibi ele alır. Montaigne’in kendini süslemek ve değiştirmek gibi bir çabası yoktur tek istediği anlamak ve anlaşılmaktır. Davranışını, karakterini hakkında ince çizgiler oluşturarak

anlatmaktadır. Beğenilme kaygısı gütmeden yazılan bu kitapta kendi hatalarından ve kusurlarından bahsetmektedir.

Denemeler kitabında aynı zamanda yazılan dönemin hayat ve yaşayış şeklinden de siyasi durumundan da bahsedilmektedir. Edebiyat dünyasında bu türün ilk örneğini Montaigne Denemeler eseriyle vermektedir. Bu kitabı okurken Montaigne’in okuyucusuyla adeta derin bir sohbete daldığını fark edecek ve yazarın içten, samimi üslubuna adeta hayran kalacaksınız.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir