Masumiyet Müzesi Orhan Pamuk

Masumiyet Müzesi Orhan Pamuk

Orhan Pamuk bu kitap için 10 yıl bir emek harcamıştır. Kitabı yazma esnasında müzecilik tarihi hakkında da araştırmalar yapmıştır. Nobel Ödüllü olan yazarın bu unutulmayan kitabı da 2008 yılında okuyucuya sunulmuştur.

Kitabın İsmi Nereden Gelir?

Masumiyet Müzesi ismi sevdiği kıza ait olan ve onun dokunduğu her şeyin müze olarak yaratan bir adamın aşk hikayesi anlatılmaktadır. Bir aşk kitabı olsa da masum olan bir durum söz konusu değildir. Sadece yaşanan aşk okuyucuyu alıp götürmektedir. Kitap 1975′ li yıllara doğru bir geriye dönüştür.

Masumiyet Müzesi Etkileyici Girişi 

Kitap ”hayatımın en mutlu anıymış bilmiyordum” cümlesiyle başlamaktadır. Yazar geçmişte yaşadığı her şeyin gözden geçirildiği, her ayrıntının özel olduğunu, mutlu olduğunu okuyucusuna aktarmaktadır.

Roman; Sibel ile olan ilişkisi devam etmesine rağmen Kemal’in akraba kızı Füsun’a aşık olması ile başlamaktadır. Füsun’a olan aşk bir saplantı halindedir.

Ve bu hikayede divane olan Kemal’dir. Fakat Füsun’un değerini bilememiş, Füsun da bir başkası ile evlenmiştir. Kemal’in aşkı yıllar boyu Füsun’un evine her ziyaretinde aldığı bir eşyayı biriktirmekle sürmeye devam etmektedir.

Bütün bu eşyalar Masumiyet Müzesinin değişmez parçaları anlamını taşımaktadır. Bu aşka karşılık sadece yazarın kendi kendine yaşadığı tutku başarı ile kurgulanarak okuyucuya geçmektedir.

Füsun’a olan aşk her geçen gün ilerlemektedir. Kitap okunurken aynı zamanda 1975li İstanbul’da yaşanmışlıklar içerisinde olunacaktır.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir