Kuşlar Yasına Gider Hasan Ali Toptaş

Kuşlar Yasına Gider Hasan Ali Toptaş

Sizi buram buram Anadolu kültürünü yaşatan bazı bölümlerde kendinizi ağlamaktan tutamayacağınız acıklı, dram dolu, bir romandır. Hasan Ali toptaş bu romanda kendi hayatına benzer sahneleri kaleme dökmüştür.

Yazarda Denizli’nin çal, ilçesinde doğmuştur ve Ankara’da yaşamaktadır. Bu romanda sade, akıcı, Ankara şivesinde bir üslup izlenmiştir. Anlatıcı ile kahraman aynı kişidir ve kahramanın adı yoktur.

Baba Aziz Beyin Trafik Kazası

Aziz bey gençliğinde arabalara karşı düşkünlüğü vardır ve bir minibüsü işlemektedir. Yaşlanınca tır şoförlüğü yapmaya karar verir fakat kaza geçirerek ayağını kaybedince şoförlüğüne son vermek zorunda kalmıştır.

Ankara’da oturan kahraman babasının bacağına protez taktırmak için Ankara’ya götürür. Belli bir süre sonra Aziz Bey denizlideki köyüne gitmek ister.

Kahraman sık sık denizli ve Ankara arasında mekik dokur. Yollarda geçen türküler ise size birebir dinliyor hissi verecektir.

Dram Dolu Sahneler

Kahraman babasının evine girerken her seferinde aynı yerde duran ve arabayla yarış edercesine koşan beyaz bir at görür. Eniştesi kahramana dikkat etmesi gerektiğini ve o beyaz atın ecel meleği olduğunu söyler.

Kahramanın kardeşi çocukken ölmüştür, baba aziz bey yıllar önce kaybettiği oğlu Suat’ın cenazesine katılamamıştır. Bu yüzden sık sık eşine oğlunu anlattırıp ağlamaktır. Annesi ise oğlunun hırkasına sarılarak ağlar.

Kuşlar yasına gider romanında gördüğü Ecel atını her seferinde giderek köye yaklaşır. İlk olarak izzet dayısı ölür, daha sonra Gülfem teyze ölür. Son olarak da baba aziz bey geçmişteki anılarını anlatırken vefat eder.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir