Küçük Yaşta Dil Edinimi

dil-edinimi-kucuk-yas

Dil edinimi insanlar için her zaman zor bir süreç olarak görülür. Yeni kelimeler, yeni dil bilgisi ve yeni kalıplar insanlar için öğrenimi zor olarak kabul edilmiştir. Oysaki bir çocuğun 7-12 yaşa kadar zihninin bir boş kâğıt olduğu ve verilen her bilgiyi beynine işleyebileceği düşünülmelidir. Bir çocuğu bir dile maruz bırakmak onun için iyi bir öğrenim yöntemidir. Aynı anda ve ya sıralı olarak öğrenilen diller o çocuğun ana dil olarak o dilleri beynine kazımasına yarar sağlayacaktır.

Yani çocuğun yeni bir dili öğrenmesi zor olarak görülse de aslında çok kolay şekilde ve uygun koşullarda bu sağlanabilir. Beyin berrak ve bilgiye açtır ve gördükleri ve duyduklarını kopyalamaya müsaittir. Türkiye genelinde küçük yaşta çocukları din eğitimi için camilere ve Kuran kurslarına yollamaktadırlar. O zaman öğrenilen sure ve dualar kaç yaşına gelirse gelinsin unutulmaz.

Bunun sebebi ise uzun süreli hafızaya atılmasıdır. Yeni dil öğrenmekte bu kadar basittir aslında önemli olan yaş aralığına dikkat etmektir. Dile maruz bırakma o kadar kolay olmasa da kreşler ve anaokullarında tercihler yabancı dil ile eğitim olursa o çocuğun dile yatkınlığı artacak ve dili kolay şekilde öğrenecektir. Eğer kreşler yeterli gelmiyor ise yabancı uyruklu bir dadı ile çocuğa yeni bir dil verilmesi, o çocuğun sonradan dershaneye dil edinmesi için yollamaktan daha etkili bir yöntemdir.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir