Kırmızı Siyah Romanı Yazarı Stendhal Bugün Doğdu!

stendhal dogum gunu

Önemli tarihlerden olan 23 Ocak Fransız edebiyatının en ünlü roman yazarlarından olan Stendhal’ın doğum tarihi aynı zamanda ölüm tarihidir. Dünya edebiyatı yazarlarının hayatlarını okuduğunuzda şaşıracak oldukça fazla bilgi bulabilirsiniz. Stendhal bunlardan biri. 23 Ocak’ta doğarak 23 Ocak’ta doğum günü ile ölüm tarihi aynı olan nadir yazarlardan biridir. Peki Fransız edebiyatında bugün hala en büyük yazarlardan biri olan Stendhal kimdir?

Stendhal Kimdir? Ünlü Eserleri Hangileridir?

Stendhal gerçek ismi ile Marie-Henri Beyle olan Fransız yazar Stendhal 23 Ocak 1973 yılında Fransa Grenoble kentinde doğdu. Yazar önce tiyatro ve felsefe ile ilgilenmiş daha sonra roman yazarlığı yapmıştır. Küçük yaşında annesini kaybettikten sonra disiplinle ve çok muhafazakar babası tarafından yetiştirilmiştir. Lise dönemlerinde başarılı bir öğrenci olmuştur. Lise bittikten sonra Paris’e giden Stendhal burada okul ile olan tüm bağını kaybetmiştir.

Orduya katılmış Fransa, İtalya ve Avusturya seferlerine dahil olmuştur. Uzun yıllar İtalya’da kaldıktan sonra ilk yazılarını burada kaleme almaya başlamıştır. İlk romanı olan Armance 1827 yılında yayımlanmış ikinci romanı iki yıl sonra Roma’da Geziler basılmıştır.

Stendhal’ın en sevilen ve bilinen romanı olan Kırmızı ve Siyah 1830 yılında yayımlanmıştır. Ekonomik sıkıntılardan dolayı devletteki görevini sürdürmeye devam etmiş ve Parma Manastırı isimli ünlü romanını yazmıştır. Roman ancak 1839 yılında basılmıştır. Yazar gençliğinde kaptığı frengi hastalığı nedeni ile geçici bir felç geçirmiş sonrasında benzer sıkıntılar ile uğraşmak zorunda kalmıştır. 1842 yılında 22 Mart’ı 23 Mart’a bağlayan gecede hayatını kaybetmiştir. Mezarı Paris Montmarte mezarlığındadır.

Yaşadığı dönemde çok fazla anlaşılmamış öldükten sonra bilinen yazarlardan biridir. Eserlerinde psikoloji genelde ön plana çıkmaktadır. Realizm akımının öncülerindendir. Romantizm akımının yoğun olduğu dönemlerde psikolojik çözümlere yer vererek gerçekçi anlayışı benimsemiştir.

Stendhal’ın en belirgin özelliği; başarılı gözlemlerinin yanı sıra kişilik çözümlerinde ve anlatım dilinde başarılı olmasıdır. Kendi renkli kişiliğini eserlerine yansıtmayı başarmıştır. Roman, hikaye,seyahatname,deneme gibi alanlar da eserler vermiştir. Yazarı bu kadar bilinir yapan ise Kırmızı ve Siyah, Parma Manastırı ve İtalya Hikayeleri isimli romanlarıdır.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir