Kırmızı Pazartesi: Gabriel Garcia Marquez

Kırmızı Pazartesi Gabriel Garcia Marquez

Kırmızı Pazartesi, namus cinayetinin işlendiği bir romandır.Kasabaya yeni taşınan, Bayardo San Roman kasaba halkı tarafından merak konusu olmuştur. Herkes bu adamı merak ediyor fakat bir türlü kim olduğu hakkında hiçbir bilgi sahibi değillerdir. Bundan dolayı da halk açısından son derece esrarengiz olduğu düşünülmekteydi. Çok bilgili, ağzı laf yapan bir adam fakat ne iş yaptığını bilen yoktu.

Kasaba halkının tek bildiği çok zengin bir adam olduğuydu. Bay Bayardo, kasabayı dolaşmaya çıkarak insanlara evlenebileceği güzel bir kız aradığını duyurmaya karar verir. Bir gün tesadüfen Angela Vicario’yu görür ve onun evleneceği kız olduğuna karar verir. Başlangıçta buna kimse inanmasa da Bay Bayordo Vicario’nun ailesiyle tanışarak evlilik kararı alırlar. Kısa sürede hazırlıklar tamamlanır ve evlenirler.

Kısa Süren Evlilik

Mutlu mesut bir düğünle sonuçlanan evlilik birkaç saat sonra biter. Çünkü Bay Bayardo evlendiği kızın bakire olmadığını anlar ve onu tekrar ailesinin yanına götürür. Gelinin ailesi bu durum karşısında şaşkına döner ve kız kardeşlerine bunu kim yaptıysa cezalandıracaklarını söylerler. Bunu kardeşlerine Satiago Nasar adında kasabada yaşayan birinin yaptığını öğrenirler ancak ayrıntısı hakkında hiçbir bilgi alamazlar.

İki erkek kardeş, kız kardeşlerine bu kötülüğü yapan Santiago’yu öldürmek için evden çıkarlar. Ancak onu nasıl öldürecekleri konusunda bir plan yapmaya karar verirler. Ertesi gün kasabalarının yakınından geçecek olan piskoposun bulunduğu gemiyi bütün halk karşılamaya gidecektir ve Santiago Nasar’da karşılayanlar arasında olacaktır. İki kardeş onun geçeceğine emin oldukları yerde onu beklemeye başlarlar.

Bir yandan onu öldürmek istiyorlar ama diğer yandan da gönülleri bu cinayeti işlemeye razı gelmemektedir. Santiago’yu öldüreceklerini herkese söylerler ama Santiago buna rağmen öldürüleceğini bilmemektedir. Durumu öğrenen kasabanın belediye başkanı onlara engel olmak için yanlarına gelir ve silahlarını ellerinden alarak onları azarlar ve yollar. Kardeşler evden yine bıçaklarını alıp tekrar aynı yere Santiago’yu beklemeye giderler.

Herşeyden Habersiz Santiago

Santiago’da gece bir arkadaşından ayrılıp evine giderken yoldan döner ve eve gitmekten vazgeçip nişanlısının evine gider. Nişanlısının cinayet işleneceğinden haberi vardır ve bunu Santiago’ya kaçmasını söyler. Santiago hakkında verilen ölüm fermanı karşısında şaşkına döner. Ancak eve dönerken iki kardeş onu sıkıştırır ve öldürürler. Gabriel Garcia Marquez bu romanıyla halkın değer yargılarından çok cinayetin işleniş biçimiyle öne çıkmıştır. Kısa ve heyecanla okunan romanlar arasında yer almaktadır.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir