Khaled Hosseini Kimdir?

khaled hosseini

Khaled Hosseini, 4 Mart 1965 yılında Kabil, Afganistan’da doğmuştur. Afgan doğumlu bir Amerikalı romancı ve hekim olan Hosseini üniversiteden mezun olduktan sonra, Kaliforniya’da doktor olarak çalışmaya başlamıştır.

Babası Kabil’de Dışişleri Bakanılığı için diplomat olarak görev alırken annesi ise kız lisesinde Farsça öğretmeni olarak çalışmıştır.

Annesinin ailesinin, Pashtunların Mohammadzai kabilesinden olduğuna inanan yazar, yetiştirilme tarzını ayrıcalık olarak tanımlamaktadır.

Çocukluğunun yaklaşık sekiz yılını Kabil’deki orta sınıf Wazir Akbar Khan mahallesinde geçirmiştir. 1970 yılında İran’a taşındı. 1973 yılında ailesi tekrar Kabil’e dönmüştür.

Khaled Hosseini, on beş yaşında Amerika Birleşik Devletlerine gelmiştir. İngilizce konuşamadığından deneyimi “bir kültür şoku” ve “çok yabancılaşma” olarak adlandırmıştır.

Khaled Hosseini Eğitim ve Kariyer Hayatı

Khaled Hosseini, Kurtuluş lisesinden mezun olmuştur. 1984 yılında San Jose ve kayıtlı Santa Clara Üniversitesinde lisans diploması almıştır. 1988 yılında girdiği University of California San Diego Tıp Okulunu kazanmıştır.

Hosseini, 2003 yılında ilk romanı, genç Amir’in hikayesi olan Kite Runner’i babası ile daha yakın bir ilişki kurmak ve unutulmaz bir çocukluk olayının anılarıyla başa çıkmak için kaleme almıştır.

2005 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde en çok satanlar arasında yerini almıştır. Khaled Hosseini’nin ikinci romanı A Bin Görkemli Güneşler, 2007 yılında basıldı.

Hikaye yazarın ilk kitabındaki aynı konulara hitap ediyor fakat, daha kadınsı bir bakış açısı mevcut. Roman Afganistan’ın Sovyet işgalinden Taliban kontrolüne ve Taliban’dan sonra yeniden inşasına kargaşalı otuz yıllık geçiş sürecinde belirlenmiştir.

Roman, 22 Mayıs 2007 yılında Simon & Schuster kitabıyla aynı anda Riverhead Books tarafından yayımlanmıştır. Film hakları ise Scott Rudin ve Columbia Pictures tarafından alınmıştır.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir