Kalbimdeki Kanatlar Menderes Çakıcı

Kalbimdeki Kanatlar Menderes Çakıcı

Kalbimdeki Kanatlar, kitabı havacılığa gönül vermiş, özellikle pilot olmak aklının köşesinde dahi olsa geçen kişilerin okuması gereken güzel bir kitap. Kitapta bu süreçleri birebir yaşamış bir kişi hissettiği bütün duyguları tüm sağlığı ile ortaya koymuştur.

Eğer bir şeyi tecrübe edemiyorsak tecrübe edenin tecrübesinden yararlanırız diyerek Menderes Çakıcı yerine kendimizi koyarız ve onunla birlikte uçuyor muşçasına bütün duyguları yaşarız.

Bölümlerden oluşan kitap pilot olma hayalinden pilot olma sürecine nasıl başladığına, ilk uçuş deneyimlerine, ilk yolcu uçağı deneyimine kadar tüm ayrıntılarına kadar hepsini içermektedir.

Kaptan pilotumuz Menderes Çakıcı, öğretmen yönünü de iyi ki bir tarafa bırakmadan okuyucuya kitabın içinde bilgi üzerine bilgi ekleyerek bizlere uçuş serüvenini anlatmaktadır. Kitap tanıtım metni ile okumak isteyenlere biraz ipucu verelim.

Kalbimdeki Kanatlar Kitap Tanıtım Metni

İnsanoğlu araştırmaya, keşfetmeye ve kendini geliştirmeye devam etmektedir. Kendisine her zaman ulaşması zor hedefler koymuş ve zamanı gelince de bu hedeflere ulaşmayı başarmıştır. Gökyüzünde gördüğü kuşlara imrenmiş, onlar gibi maviliklerde özgürce uçmak istemiştir.

Bu kitapta, pilotluk sevdası ile çırpınan bir yüreğin adım adım yükselmesine şahit olacaksınız. Bir pilotun hayatındaki, paraşütle atlama değil, önemli aşamaların hikayesini dinleyeceksiniz.

Pervaneli, pırpır, küçük bir uçaktan başlayarak, akrobasi uçağı dahil, kıtalararası yolcu uçağı Boeing 777’ye kadar pek çok uçağın kokpitindeki havayı soluyup, Boeing 777 ile İstanbul’dan Miami’ye doğru saatlerce yol alacaksınız.

Uzaylı pilotları hayal edecek, uçuşta hastalanan yolcu için koşuşturan kabin ekibinin konuşmalarına şahit olacak, gökyüzünü aniden kaplayan volkanik küllerden kaçınmak için rotanızı değiştirecek, hatta Bermuda Şeytan üçgeni üzerinde uçacaksınız.

Ayrıca; pilot olmak isteyen gençlerin “Nasıl pilot olurum?” sorusundan yola çıkarak, pilot seçme testlerine kadar birçok konunun detaylarını da burada öğreneceksiniz.
Uçuşun ruhunu, huzurunu, yeri gelince stresini veya mutluluğunu hissedeceksiniz. Bazen neşelenecek, bazen hayal kuracak, bazen de havacılığımızın gelişmesi için çabalayan pilotlardan şehit mertebesine yükselen bir ekibin hikayesine üzüleceksiniz.
Bir pilotun kalbindeki kanatlardan dökülen şiirleri de okuyacaksınız.

Uçuşa hazırsanız kemerlerinizi bağlayın, koltuğunuzu dik duruma getirin ve telsiz kulaklığınızı takın. Bu arada oksijen maskenizin yerinde ve oksijen tüpünüzün % 100 dolulukta olduğunu kontrol etmeyi de unutmayın. Korkmayın, solunuzda veya sağınızda, öğretmen kaptan olarak ben hep olacağım.

Wilbur Wright’ın; “Motorlar olmadan uçuş mümkün ama bilgisiz ve yeteneksiz uçmak mümkün değil” sözünü de aklınızdan hiç çıkarmayın.

Yolunuz maviliklerde açık ve türbülanssız olsun. İyi uçuşlar hepinize!

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir