Kafamda Bir Tuhaflık Orhan Pamuk

Kafamda Bir Tuhaflık Orhan Pamuk

Türk edebiyatının en iyi ve en tartışmalı yazarlarından biri olan Orhan Pamuk, uzun süredir üzerinde çalıştığı Kafamda Bir Tuhaflık romanı ile Mevlut adındaki karakter üzerinden Türkiye’nin ve İstanbul’un görünümünü farklı bir bakış açısı ile okuyuculara sunuyor.

İstanbul’da hayata tutunmaya çalışan ve çeşitli işler yapan Mevlut basit bir vatandaştır. Bozacı olarak bilinen baş karakterimiz aslında pilavcılıktan, otopark bekçiliğine kadar dönemsel olarak birçok farklı işte çalışmıştır.

Hem hayatına devam etmekte hem de çevresinde yaşanan değişimlere tanıklık etmektedir. İstanbul şehrinin değişmesinden, insanların zenginleşip fakirleşmelerine, politik çıkarların getirdiği yıkımlar derken kendisinin bunların tam olarak neresinde olduğunu sorgulamaktadır.

Romandaki baş karakterimiz Mevlut’un bir de üç yıldır mektuplaştığı sevgilisi vardır. Onu hiç görmemiş olsa da mektup yazarak aşkını kalbinde sıcak tutmayı başarmıştır.

Her gün onca yaşananların ardından en çok merak ettiği şey ise sevgilisinin tam olarak kim olduğunu öğrenmektir.

Orhan Pamuk deyimi ile kendisi Kafamda Bir Tuhaflık kitabı üzerinde yaklaşık 6 yıl çalışmıştır. 1969 yılından 2012 yılına kadar olan zaman diliminde Türk insanının ve İstanbul halkının yaşamlarını farklı bir şekilde okuyucuya sunmaktadır.

Bir taraftan aşkın sıcaklığı ile içinizi ısıtırken, diğer taraftan toplum içinde yaşananlar ile içinizi burkacak olan Kafamda Bir Tuhaflık, kitabını mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir