Johann Wolfgang von Goethe Genç Werther’in Acıları

Genç Werther'in Acıları Johann Wolfgang von Goethe

Roman Genç Werther’in Acıları ile ilgili arkadaşına yazdığı ve imkansız bir aşkı anlattığı mektuplardan oluşmaktadır. Dönemin gençlerinin kitaptan etkilenmelerinin nedeni kitaptaki bunalım halinin fazlası ile sarsıcı, gerçekçi ve çekici olmasıdır.

Yazar, Johann Wolfgang von Goethe kitapları dünya klasikleri arasında en çok okunması gereken kitaplardan biri olmasının yanında,konusunun özgürlüğü ve tarihi açıdan insanları bu denli etkilemiş olmasıyla türevlerinden birkaç adım önde olan kitaptır. Mutlaka okunması gereken bir kitap.

Genç Werther’in Acıları Kitap Tanıtım Metni

Johann Wolfgang von Goethe, Alman Hezarfen; edebiyatçı, politikacı, ressam ve doğa bilimcidir.Aynı zamanda çeşitli doğa bilimleri alanlarında araştırmalar yapmış ve yayınlar çıkarmıştır.

1749-1832 yılları arasında yaşayan Franfurt am Main’de doğmuştur. Goethe’nin annesi, babası varlıklı ve aydın insanlardır.

Aydınlanma Çağının düşünceleriyle yetiştirilen Goethe küçük yaşta Fransızca, Latince ve Eski Yunanca öğrenmiştir.

18 yaşına gelince babasının isteğine uyarak hukuk öğrenimi için Leipzig’e girmiştir. Orada dönemin sanatçıları, edebiyatçıları ve arkeologlarıyla tanışmıştır.

Eski Yunan sanatına hayranlığı bu sırada başlamıştır. Kendini dine yakın hissetme sebebiyle ilk yazdığı eserleri din içerikli olmuştur.

1744’te yazdığı ilk romanı Genç Werther’in Acıları gerek anlatımı, gerek duygularının coşkunluğu ve çağdaş gençliğin duygu ve düşüncelerini yansıtmaktaki başarısıyla evrensel bir üne kavuşmuştur.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir