İyi Hissetmek: David D. Burns

İyi Hissetmek David Burns

İyi Hissetmek, ilk defa 1980 yılında Amerikalı David Burns tarafından yayımlanmıştır. Bilişsel davranışçı terapi uygulamaları içeren bir kendine yardım kitabıdır. Kitabın iddiası, bilimsel olarak kanıtlanmış olan yöntemleri içermektedir.

Bu yöntemleri inceleyen bilimsel çalışmalar ise kitabın ilk sayfalarında açıklanmıştır. İyi Hissetmek kitabı araştırmada deneklerin bir bölümüne ilk görüşme sırasında diğerlerine ise belirli bir süre sonra verilmiş ve haftalık olarak kitaptaki olaylar yaptırılmıştır.

Kitabı okuyan kişilerde depresyon belirtilerinde düşüş etkisi görülmektedir. Kitap aynı zamanda bilişsel terapinin farmakoterapiden çok daha üstün olduğu anlaşılmaktadır. Kitabı okuyan herkes kendilerini belki de ilk defa kendileri gibi hissettiklerini fark edeceklerdir.

Farkındalık Yaratacak Farklı Kitap

David D. Burns‘ın psikoloji alanındaki efsane kitaplarından biridir. Her zaman adını duyacağınız hatta psikologların dahi önerdiği bir baş yapıttır. Yazar, kitabında depresyon üzerinden yola çıkmış fakat hayatınızda pek çok kör kuyuya da ışık tutmuştur.

kitabı okumaya başladığınızda bir depresyon hastasıysanız birçok kısımda, değilseniz bazı kısımlarda kendinizi bulacak ve farkındalık edeceksiniz. Kitabın içerisinde uygulamaya yönelik uygulama örnekleri de yer almaktadır.

Size kalan tek şek okumak ve uygulamaktır. Bazı bölümlerde sıkıldığınızı hissettiğinizde kitaba ara vermeniz iyi hissettirecektir. Kendinizle ilgili yanlış giden bir şeyler olduğunu düşünüyorsanız kitabı okumanızda fayda vardır.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir