İskender Pala Kimdir?

iskender pala

İskender Pala, 8 Haziran 1958 yılında Uşak’ta dünyaya gelmiştir. ilkokulu Uşak Cumhuriyet İlköğretim okulunda bitirmiştir.

Kütahya Lisesinden mezun olduktan sonra, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde okuyama hak kazanmıştır.

Aynı okulda Camiu’n-Nezair ile lisans tez çalışmasını yapmıştır. Doktora çalışmasını ise yine İstanbul Üniversitesinde “Aşkı, Hayatı, Edebi Şahsiyeti ve Divanı” başlığı altında yapmıştır.

İskender Pala’nın Hayatı

1983 yılında Divan edebiyatı dalında doktor, 1993 yılında İstanbul Üniversitesinde doçent, 1998 yılında da Kültür Üniversitesinde profesör olarak görev aldı.

Divan edebiyatı alanındaki çalışmaları ile dikkat çeken yazarın çeşitli dergi ve ansiklopedilerde edebiyat araştırmacı sıfatıyla yayımlamış olduğu bilimsel ve edebi makaleler dışında ortaokul ve lise için yazdığı ders kitapları da bulunmaktadır

Aynı zamanda, Osmanlı deniz tarihiyle ilgili araştırmalarda bulunan yazar, bunların bir kısmını da kitaplaştırmıştır. Okuma hayatına Peyami Safa’nın eserleri ile başlamıştır.

İskender Pala’nın ilk okuduğu kitaplar ise 9. Hariciye Koğuşu ve Yalnızız olmuştur. Refik Halit, Ömer Seyfettin, Reşat Ekrem kitaplarını okuduktan sonra Osmanlı tarihi ve edebiyatla tanışması Erzurum ve İstanbul’daki üniversite yıllarına denk gelmiştir.

Yazar, Hilmi Yavuz ile TRT’de Şairane adlı programı sunmuştur. Daha sonra TRT 2’de Divançe adlı programı hazırlamıştır.

Şu anda ise Zaman gazetesinde Kültür-Sanat sayfasında köşe yazarlığı yapmaktadır. Düzenli olarak Altuni zade ve Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezinde Divan Şiiri Saati adı ile etkinlikleri vardır ve sık sık okur günleri düzenlemektedir.

İskender Pala, 2016 Ocak ayından itibaren Başbakan baş danışmanı olmuştur. İstanbul’da yaşayan yazar evli ve üç çocuk babasıdır.

İskender Pala’nın divan edebiyatı konusundaki yetkinliğini eleştiri konusu yapan bir çalışma Bakü’de çıkan Türk Dünyası Medeniyet Dergisi Yom’da Türkiye Türkçesinde Azad Ağaoğlu tarafından “Klasik Türk Şiiri Nereye Gidiyor?” başlıklı makale ile yayınlanmıştır.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir