İktisadi Edebiyat

edebiyat-iktisadi

Edebiyat dünyasının en çok hor gördüğü ve sahipsiz kıldığı alanlardan biri de hiç kuşkusuz İktisadi Edebiyattır. Edebiyat ilminin bir alt kolu olan İktisadi Edebiyat, son zamanlarda özellikle trendlerin ve anlayışların değiştiği bir ortamda daha çok ön plana çıktı. Eski tip Edebiyatı neredeyse 10’a katladı.

Bugün günümüzde kişisel gelişim kitaplarının çoğunun konusu haline gelen İktisadi Edebiyat, edebiyatın ticari yönü ile ilintili yapıtların ortaya konulduğu edebiyat türüdür.

İktisadi Edebiyat ile okuyuculara iktisadi ve istatistiki veriler ışığında bilgiler vermeyi amaçlar yazar. Ve bunu yaparken de ülke bazında sonuçlar ortaya çıkarmaya ve bu sonuçlara göre artı ve ski ticari akımları ortaya çıkarmaya çalışır. Burada amaç kâr elde etmektir. Ve kârı elde ederken ki süreç işlenir.

iktisadii-edebi

Yazarın hedefindeki kitlede ise okur yazar olan ve özellikle iktisat alanına yönelen kişiler vardır. Bu kişilerin hayalinde ki en büyük şeyin para kazanmak olduğunu düşünen iktisadi edebiyatçı, bunu en iyi şekilde edebi eser üzerine kurgular ve deyim yerindeyse nabza göre şerbet vermeye çalışır.

Bu edebiyat türü de kendi arasında birkaç alt dala ayrılsa da en çok bilineni İktisadi İstatistiki Edebiyattır. Edebiyat türleri arasında Gotik ’ten sonra en az bilinen ve Edebiyat ile en az özdeşleşen bu türde amaç her ne kadar hedef kitlenin iktisadi yönü ile ilgilenmek olsa da kimi zaman diğer edebiyat türlerinden alıntılar yapabilir.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir