İki Dirhem Bir Çekirdek İskender Pala

İki Dirhem Bir Çekirdek İskender Pala

İki Dirhem Bir Çekirdek, İskender Pala’nın 2011 yılında yayınlanan deyimlerin tarihi kaynağını ve ilk çıkış hikayelerini anlatan eserdir.

İskender Pala, kitabın isminde de olduğu gibi deyimlere ve anlamlarına yer vermiştir. Kitap anlamını bilmediğimiz ya da bildiğimizi düşündüğümüz alfabetik sıraya göre düzenlenmiş 211 ilgi çekici deyimden oluşmaktadır.

Kitabı okuduktan sonra anlayacaksınız ki dilinizin zenginliği ve kültürünü yansıtan deyimler hayatın her anında yer alabiliyor. Öyle deyimler vardır ki bizim bildiğimiz anlamının dışında çok farklı anlamlar da içermektedir.

Kitap Tanıtım Metni

Anlatımı güzelleştirmek, savunulan fikir ve düşünceyi daha etkili kılmak üzere her dilde kalıplaşmış bazı sözler bulunur. Atasözleri, dua ve temenni cümlecikleri, sövgü ve ilençler, bilmece ve tekerlemeler… Bu tür kalıplaşmış sözler arasında, dilin bünyesindeki en sık rastlanılanlar ise deyimlerdir.

Dilin bünyesinde kalıplaşmış ve kökleşmiş olarak değişmeden kullanılan deyimler, hiç şüphe yok ki anlatıma canlılık ve güç katarlar.

Bu sayede düşüncelerin ve olayların muhataba daha etkili biçimde yansıtıldığı bir gerçektir. Bazı kişilerle ilgili anılar ve hikayeler, tarihten alınmış olaylar ve deyimlerin ortaya çıkış nedenleri arasında ön sıraları paylaşırlar.

Bu bakımdan deyimlerin kaynaklarını arayıp bulmak, oldukça meşakkatli bir iştir. Bazen rastgele bir sayfada, bazen bir dipnotta, bazen de hiç ummadığınız bir el yazması sayfasında bir deyimin ortaya çıkış hikayesiyle karşılaşmak mümkündür.

Deyimlerimizin ortaya çıkış hikayelerini bilmenin, dilimizin kültüre yansıyan yüzüne bir renk katacağı kesindir. Umarız, bu konuda daha geniş araştırma yapacaklar için bu küçük kitap bir başlangıç olur.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir