Halk Edebiyatı

halk-edebiyatı-nedir

Büyükanne ve büyükbabanın sevdiği herhangi bir eski hikâye ya da ezgiyi hatırlıyor musun, yoksa belki de her yolculukta bir balık yakalayan birinin hikayesini duyuyor da olabilirsin. Bunlar ve muhtemelen daha önce duyduğunuz öyküler ve şarkılar Halk Edebiyatı’nın örnekleridir.

Şarkı söyleme veya hikâye anlatımının sözlü gelenekleri olarak kısaca tanımlanabilecek Halk Edebiyatı, en eski edebi akımlardan biridir.  Bu şarkıları ya da öyküler yazıldığında, sözlü geleneklerin korunması, halk edebiyatının en temel özelliklerinden biridir.

Peki Halk Edebiyatı ile ilgili en çok merak edilen soruyu soralım o zaman: Kim yazdı? Hala bilinen Batı Halk Edebiyatı örneklerinden bazıları, Sümer (Gılgamış) ve Yunanistan (Iliad&Odyssey) destanlarında bulunabilir. İnsanlar bu devasa eserleri ve diğer halk şarkılarını binlerce yıl boyunca tek bir yazara atfetmeye çalışmış olsalar dagerçek şu ki, bunu kesinlikle herhangi bir kesime yad a kişiye endeksleme yapamayız.

halk-edebiyati-turu

Bunun nedeni, Halk Edebiyatı’nın geleneksel olarak yazılı kelimeden ziyade geleneksel olarak aktarılan bir miras olarak – gerçekten bir kültürün ürünü değil, yaşayan bir birey olmasındandır. Öte yandan, halk edebiyatının, daha önce sadece ağızdan dolaşan bir eser ya da öykü olduğu söylenebilir.

Örneğin, Grimm kardeşlerin peri masalı Cinderella’nın versiyonuna aşina olabiliriz, ama bu hikâyenin diğer pek çok biçimi de var. Fakat artık bu tüm insanların ortak birer paydası olmuştur.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir