Halide Edip Adıvar

Halide Edip Adıvar

Halide Edip Adıvar, 1882 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 1901 yılında Üsküdar Amerikan Kız Kolejinden mezun olmuştur. İlk yazıları “Halide Salih” takma adıyla Tanin gazetesinde yayınlanmıştır.

Balkan Savaşı yıllarında hastahanelerde çalışmış, 31 Mart Olayında çocukları ile birlikte Mısır’a gitmiş ayaklanmanın bastırılmasından sonra yurda dönmüştür.

Halide Edip Adıvar, 1909 yılında sonra öğretmenlik ve müfettişlik yapmıştır. Kadınların toplumsal yaşama katılması ve eğitilmesi için çalışan Teali-i Nisvan Cemiyetini kurmuştur.

1912 yılında kurulan Türk Ocağına katılmış, 1919 yılında Wilson Prensipleri Cemiyetinin kurucuları arasında yer almıştır. Aynı yıl İzmir’in Yunan ordusu tarafından işgal edilmesini protesto için Sultanahmet Meydanında düzenlenen mitingde yaptığı etkili konuşma büyük yankı uyandırmıştır.

Halide Edip Adıvar’ın romanlarının kadınları, Batılı bir anlayışla idealize edilmiş, güçlü ve kültürlü kadınlardır. Kahramanlarının kişiliklerine, ruh yapılarına ve davranışlarına önem vererek bu özelliği ile Türk romanında yeni bir adım atmıştır.

Kurtuluş Savaşı döneminde ulusçu, milli duyguları öne çıkaran roman ve öyküleri kaleme aldı. “Yeni Turan”, “Ateşten Gömlek” ve “Vurun Kahpeye” bu dönemin eserleridir.

Yazarın en tanınmış romanı “Sinekli Bakkal” yazarlıkta olgunluk dönemini göstermektedir. Bu romanda Sinekli Bakkal mahallesinde yaşayan insanlar, aydınlar ve saray çevresi gibi 2’nci Abdülhamit döneminin farklı toplum kesimleri canlandırılır.

Romanın yazıldığı yıllarda ise Türkiye bağımsız ve Batı yanlısı bir ülke olmayı tercih etmiştir. Bir yandan da Tanzimat’tan beri süren Batı-Doğu çatışmasından kurtulamamıştı.

Halide Edip Adıvar, “Sinekli Bakkal”da Doğu’nun değerlerini bulup çıkarmak, Batı’nın karşısına koymak amacındadır. Roman “roman yanıyla zayıf olmakla” eleştirilmiştir.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir