Genç Bir Doktorun Anıları Mihail Bulgakov

Genç Bir Doktorun Anıları Mihail Bulgakov

Yarı otobiyografi, yarı kurgu, Mihail Bulgakov bu eseri, sanatının şafağında bir usta ve yüzyıllarca süren eşitsiz bir ilerleme ile bölünmüş bir ulusu gösterir.

Muryovo Hastanesi

1916 da, tıp fakültesinden mezun olduktan hemen sonra kırsal bir hastanede çalışmaya gönderilen genç bir Rus doktor hakkında kısmen kurgusal, kısmen otobiyografik öykülerden oluşan bir koleksiyon. Muryovo hastanesi, köylülere yollardan ve elektrik gibi olanaklardan yoksun uzak bir bölgede hizmet vermektedir.

Doktor gece – gündüz çalışır, bir sağlık uzmanı ve iki hemşire yardım eder. Genç Bir Doktorun Anıları, büyük modernisin hayatındaki bu iki yıllık zorluklara dayanmaktadır. Bulgakov, kendi yetersizlik duygularından samimi bir şekilde bahsetmektedir.

Muryovo Hastanesinde İlk Vaka

İlk vakası fıtıktan çok daha kötü bir vakadır. Çok güzel bir kız sol bacağını makineye düşerek parçalar hastaneye getirilir.  Ameliyat masasında kan kaybeden hastaya bakar ve “bir insanın sonu” diye düşünür. Kızın güzelliği onu daha da kötü hissettirir.

Bulgakov “Bıçağı aldım, hayatımda bir kez izlediğim adamı taklit etmeye çalışırken” diye anlatır. Ameliyatın her anında, öleceğini düşünür. Ancak bu operasyonun sonucu, çevresindeki kırsal alanda ün yapmasını sağlar.

Bu hikaye koleksiyonunda tıp fakültesinden yeni bir genç doktor, zorluklara katlanmakta ve Devrim öncesi Rusya’da köylü sınıfına hizmet veren kırsal bir hastanede çalışmanın getirdiği ödülleri bırakmaktadır.

Çoğunlukla cahil hastaları tedavi etmekten kaynaklanan sayısız komplikasyonun ayrıntılarını veren doktor, mesleğini hızlı ve etkili bir şekilde ustalaşmaya zorlanırken, aynı zamanda sakin ve kopuk kalırken, günlük deneyimleri hem insanları hem de kültürü hakkında görüşlerini bildirmeye başlar.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir