Fyodor Dostoyevski Budala

Fyodor Dostoyevski Budala

Rus yazar Fyodor Dostoyevski‘nin 1868 yılında kaleme aldığı popüler bir roman olan Budala’nın özgün adı Idiot’tur. Eser 19. yüzyılda Rus sosyal hayatını ve insanların ruh hallerini başarı ile analiz eden insan ruhunun derinlerine inmeyi başaran, ruhsal çözümlemeleri ve psikolojik tahlilleri ile fazlası ile değerli bir çalışmadır.

Fyodor Dostoyevski’nin en büyük dört romanından biri olan Budala, aynı zamanda gelmiş geçmiş en büyük aşk romanlarından da biridir.

Budala, kitabı platonik aşkın iç dünyasında yaşanan ruh hallerini üstün bir betimleme ile ortaya koymuştur. Bu yönü ile her zaman dünya klasikleri arasında yerini korumayı başarmış, pek çok dile çevrilmiş, her zaman ve her yerde en çok satan kitaplar dünyanın en iyi kitapları arasında gösterilmiştir.

Yazarın hayatından derin izler taşıyan Budala romanı budala gibi görünen ama aslında çok zeki olan bir Prensin hayatı üzerinde kurgulanmış iken yazarın kendisi de bir sara hastasıdır.

Dostoyevski, bu eserinde sara hastası, dürüst ve açık bir insan olarak yaşamanın zorluklarına değinmekte ve toplumun ne kadar iki yüzlü bir sistem üzerine kurulduğunu gözler önüne sermektedir.

Roman psikolojik gerilim türü bir aşk romanı olma özelliği taşımaktadır. Psikolojik analizler, karakter tahlilleri ve ruhsal çözümlemelerin ağırlıklı olduğu bu romanda ideal insan ve erkek tipinin budala olarak kabul edildiği gösterilmektedir.

Kitabın Konusu

Sara hastası olan Prens Mıskin, Tedavi gördüğü İsviçre’den dönüşte insanlardan koparak kendi iç dünyasında yaşamaya başlayacaktır. Budalalık derecesinde olgun, güzel ahlaklı ve iyi bir insan olan prens Mıskin’in elinden, sevmekten başka hiç bir şey gelmemektedir.

Aslında çok zeki bir olmasına rağmen insanlar tarafından yadırganmakta ve onsuz da edememektedirler. Kötülükler karşısında sürekli kaybetmeye mahkum olan Prens insanlardan gelen kötülükleri anlamadığından sonsuza kadar budala olarak kalacaktır.

Romanın sonu ise oldukça hazin bitmiştir. Prens geldiği hastaneye tekrar döner, eser “bu dünyada iyi bir insan olmak mümkün müdür, yoksa iyi olmak demek budalalık demek midir” sorgulaması üzerine kurulmuştur.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir