Fantastik Edebiyat

fantastik-edebiyat-nedir

Fantastik Edebiyat ya da bilinen bir diğer adı ile Fantezi Edebiyatı, gerçek dünyada bir olayın gerçekleşemeyeceği bir tür edebi tür olarak kısaca ifade edilebilir. İçerik planlamasında genellikle bilinmeyen bir dünyanın keşfedilmemiş bir gezegen üzerinde yer alan büyücülük veya büyü yönü ile olağan üstünlüğü içerir.

Genel teması ve içeriği, bazen Avrupalı Orta çağ dönemlerine benzeyen bir teknoloji, mimari ve dil kombinasyonunu içerir. Fantastik Edebiyat ile ilgili en ilginç şey, içeriğinde cadılar, büyücüler, insanlar gibi konuşan hayvanlar gibi efsanevi canlılar ve yaratıkların gerçek hayatta asla gerçekleşemeyen olayları meydana getirmesi üzerinedir.

Modern halk hikayeleri, anlatıcıların, güçlü çatışma, karakterlerin çok az tanımı, hızlı çözüme sahip hızlı hareket eden olaylar dizisi ve bazen sihirli unsurlar ve belirsiz ortamlar gibi bazı tipik unsurlara eşlik eden geleneksel bir masalda anlattıkları fantastik hikayelerdir.

fantastik-kitap-turu

Ancak, bu hikayeler popülerdir, çünkü tarih boyunca yazarlar bunları yazarken birçok farklı amacı gütmüş ve çoğu zaman hayal ötesi varlıklara ve olaylara yönelmişlerdir.  Hans Christian Andersen gibi mükemmel bir yazar bu alanda en çok tanınan Dünyaca ünlü bir yazardır. Ve Türkiye’de ki karşılığı ise Puslu Kıtalar Atlası ile dikkat çeken İhsan Oktay Anar’dır.

Bülbül, İmparatorun Yeni Kıyafetleri, Thumbelina ve Çirkin ördek yavrusu gibi romanlar Fantastik Edebiyatın en mükemmel harmanlandığı yapıtlar olarak raflarda ki yerini korumaktadırlar.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir