Fahrenheit 451 Kitap İncelemesi

fahrenheit451-kitap-yorum

‘Kitaplar, tören alayı büyük bir gürültü içinde caddede ilerlerken, Sezar’ın kulağına ‘Unutma, Sezar, sen de ölümlüsün’ diyen pretoryen muhafızlarıdır.”

Ray Bradbury tarafından kaleme alınan Fahrenheit 451 okumak için hiç bir zaman geç değildir Yazarın bu kitabı distopik türden bir kitaptır. Peki 451 Fahrenheit nedir? Kitaba bu ismi neden vermiştir yazar?

Fahrenheit 451: Kitap kağıtlarının yanıp tutuştuğu ısı derecesidir.

Amerikan edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Ray Bradbury’ın başyapıtı bir eserdir. Fahrenheit 451 kitabının bir benzerini dahi bulmanız mümkün olmayan bir eserdir. Aynı isim ile 1966 yılında sinemaya uyarlanmıştır. Kitabın ana konusu teknolojisi gelişmiş bir toplumda gerilemeye yüz tutmuş sanata ve insanlığa ayna tutulmuştur. Bir sistem eleştirisi değil toplum eleştirisidir.

Kitap ile ilgili ayrıntılara geçmeden önce yazar Ray Bradbury hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum. 1920 yılında doğmuştur. 92 yıllık yaşamına 500 öykü, şiir, roman, senaryo sığdırmıştır. Ayrıca Moby Dick’in tv uyarlaması senaryosunu da kaleme almıştır. Fahrenheit 451  kiralık bir daktilo ile bodrum katında bulunan bir kütüphanede yazılmıştır. Kitap ilk olarak parça şeklinde Galaxy Magazine’de tefrika edilmiştir.

Yanmayan evler yapıldığında itfaiyecilere yeni bir görev hazırlanmıştır. Bu görev kitap yakmaktır. Öyle bir dünya ki, kitap, kitabı alan veya kitabı okuyan kişiler ateşle cezalandırılıyor. Kitapta yaratılan dünya asla düşünmeyen, yargılamayan, eleştirmeyen ve her şeye harika diyen bir toplum yaratmaktır.

Fahrenheit 451 Kitap Kahramanları

fahrenheit451

Guy Montag kitabın ana kahramanıdır. İtfaiyecidir. Yaklaşık on yıldır kitap yakıyordu ve ateşin kitapları yutuşunu hiç bir zaman sorgulamamıştı. Taki o genç kızla karşılaşana kadar..

Montag’in hayatında bütün yanlışlar doğrularla yer değiştirmiştir. İşini, eşini, yaşantısını yeni bir gözle değerlendirmeye başlamıştır.

Clarisse McClellan

17 yaşında çılgın bir genç kız. Guy Montag karakterinin yanında birde Clarisse ile karşılaşacak okumayacak bu ikilinin diyaloglarını yaşayacaksınız.

Fahrenheit 451 Kitap Detayı

Yayınevi: İthaki Yayınları

Çeviri: Dost Körpe

Yayın Yılı: Mart 2018

Kitap Sayfa Sayısı: 208

Kitabın isminin ortaya çıkması da bir hayli ilginç; Ray Bradbury kitabını yazarken bir itfaiyeyi arayarak kağıdın kaç derecede yandığını sormuş ve itfaiyecilerin cevabı ise Fahrenheit 451 olmuştur ve kitabın adı belirlenmiştir.

Fahrenheit 451 kitabın gücünü anlatan müthiş bir distopya örneği. Okurken nefes almayı unutturan bir eser. Kitabı okurken, parmağınız sayfalar arasında gezerken bir an kendinizi kitap okumanın yasak olduğu üstüne birde kitapların yakıldığı bir dünya hayal etmeye başlıyorsunuz.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir