Elia İle Yolculuk Zülfü Livaneli

Elia İle Yolculuk Zülfü Livaneli

Zülfü Livaneli‘nin kaleme aldığı M. K. Perker’in illüstrasyonlarını yapmış olduğu Elia ile Yolculuk, Elia Kazan’ın anayurduna ve geçmişine dönüşüne olan yolculuğunu anlatmaktadır. Yolculuk Güneşli bir Nisan sabahı New York’un birinci caddesinde başlayan yolculukta okuyucu Livaneli’nin adımları üzerinde yürüyecek ve gözleri ile çevreyi görecektir.

Yazar kitap boyunca gerçekleşen bütün olayları ve etrafında var olanları, insanların mimiklerinden fizyolojik durumlarına kadar olan tüm ayrıntıları betimlemektedir. Böylelikle sayfaları geçerken gerçek bir yolculuk hissine kapılmadan edemeyeceksiniz.

Zülfü Livaneli, eserlerinde olayları ve karakterleri, duygu durumlarını anlatış tarzındaki başarısı dilinin oldukça akıcı olması her eserinde okumanın lezzetini doyasıya çıkartmanızı sağlayacaktır. Elia Kazan’la Yaşar Kemal sayesinde tanıştığını söylemektedir.

Kitabın Konusu

Kitabın arka kapağında Elia Kazan’ın kendini ne bir Amerikalı ne de bir Yunan gibi hissettiğini, kendini Anadolulu gibi hissettiğini yazmaktadır.

Livaneli, Anadoluluk meselesini Elia’da bulduğu bir çok harekette bir kez daha ortaya çıkartıyor. Sayfalarda sadece Elia Kazan ve Zülfü Livaneli ile değil zaman zaman Tennessee Williams, Martin Scorsese, Jamaes Dean, Robert de Niro ve Marilyn Monroe karşılaşacak onlara ait ufak anılar da okuyacaksınız.

Yolculuk bir Amerika’da bir Türkiye’de bazen bir vapurda doğduğu semte geçerken bazen de bir ana yurduna dönüşünde devam etmektedir.

Yolculuk esnasındaki molalar, yüce dağı görmenin mutluluğu varmak için uğraştığı ve iç hesaplaşması sonucu kavuştuğu huzuru okuyucuya hissettiriyor. Daha sonra kaçınılmaz sona yaklaşınca son görüşme olup olmadığını bilmeyen bir vedalaşma ile sona eriyor eser.

Elia ile Yolculuk, Zülfü Livaneli ve Elia Kazan’ın kurmuş oldukları dostluğu, basıp geçtikleri yolları daha yakından anlamak ve görmek açısından oldukça samimi bir eser. Herkese keyifli okumalar dilerim.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir