Edebiyat Nedir?

edebiyat-kitap

Kişinin kendi duygu ve düşüncelerini edebi ölçütlere bağlı olarak dile getirdiği çeşitli sözlü ve yazılı eserlerin tamamını kapsayan bir bilim olan Edebiyat, ülkemizde ve özellikle doğu bloku ülkelerinde sıklıkla takip edilen ve kaliteli yapıtların ortaya konulduğu bir alandır.

Şiir, hikâye, roman, eleştiri ve daha birçok bilimin de kapsayıcısı olan Edebiyat, yeni ve eski çağ edebiyatı olarak iki üst başlık altında toplanabilir.

Edebiyatın ülkemizde ki karşılığı ile devam edecek olursak; Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet sonrası edebiyat olarak iki sınıfa ayrıldığını ve bu dönemlerde birçok akımın ortaya çıktığını görebiliriz. Hayata dair hemen hemen tüm olguların edebi dille kaleme alındığı yazıların tamamı Edebiyatı içeren konulardı ve Edebiyatı icra eden kişiye de Edebiyatçı denir.

Ülkemizde edebiyat üzerine en çok yapıt hiç kuşkusuz Cumhuriyet öncesinde ve Cumhuriyetin ilk yıllarında oluşturuldu. Bu dönemlerde birçok akım kendine çok büyük şair ve yazarları kabul ettirdi. Ve Dünyaca ünlü şair ve yazarlar da bu akımların etkisinde kaldı.

Yazım şekilleri, imla kuralları, yazım kuralları, dil bilgisi kuralları ve daha birçok şey yine edebiyat ile birlikte hayatımıza girdi. Ve halen de genişletilerek özdeşleştirilmeye devam ediyor.

Edebiyatçıların ülkemizde son dönemlerde azaldığını ve daha popülist yaklaşımların ortaya çıktığını görmekteyiz. Kaliteli içeriklerin yerine günü kurtarmaya yönelik ve daha trend olan konulara değinen yazıları görmek mümkün. Umarız bu süreçten sonra Edebiyat hak ettiği değeri görür.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir