Dört Anlaşma: Don Miguel Ruiz

Dört Anlaşma

Bize hayat yolunda kılavuz olacak Dört Anlaşma, kitabı kendimizle yapacağımız dört anlaşmadan bahsetmektedir. Hayatımızı daha anlamlı, yaşanır, huzurlu ve mutlu kılmayı hedeflemektedir.

Kitapta yazanları uyguladığımızda her şeyi daha aydınlık ve açık göreceğimizi, kendimizi sevebileceğimiz, üzülmemeyi öğreneceğimiz ve gereksiz şeylere kafamızı takmayacağımız bilgiler içermektedir.

Şimdi gelelim bu dört anlaşmanın neler olduğuna, fikir vermek adına kısa başlıklar altında açıklamalar yapacağım fakat kitabı edinmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Kullandığın Sözcükleri Seç

Don Miguel Ruiz‘e göre kullandığımız sözcükleri seçmek en önemli ve zor olan anlaşmadır. Amaç ise kullanacağımız kelimelerin kusursuz olmasıdır.

Bunun nedeni ise, sözün bir güç olduğudur. Sözlerimizle cehennem de yaratabilir, hayatımızdaki cenneti de. Sözcükler bizim gücümüzdür.

Bu nedenle sözcüklerimiz temiz ve günahsız olmalı ki, ilk olarak kendimize sonra da diğer insanlara olan saygımızı derinden farklılaştıralım.

Hiçbir Şeyi Kişisel Algılamayın

İlk anlaşma ile ilişkili diğer anlaşma olan hiçbir şeyi kişisel algılamamak en güzel yollardan biridir. Birinin bize güzel olmuş demesi bizi mutlu edebilir ve bunu kişisel algılamıyoruz.

Çünkü kendimizi biliyoruz ve karşımızdaki kişi bize iltifat ettiğinde bu onun kendi iç dünyasıyla ilgili bir durumdur.

Biliyoruz ki herkes dünyaya kendi gözü ile bakar, kendi zihninde oluşturur ve baş rol oyuncu kendisidir. Diğer herkes ise sadece yardımcı oyuncudur.

Varsayımda Bulunmayın

Diğer anlaşma ise insanların sürekli varsayımlarda bulunmasının önüne geçmesi içindir. Her şeyle ilgili varsayımda bulunmak Don Miguel Ruiz’in verdiği örnek gibi, eşiniz bir söz söyledi ve sizi kırdı.

Varsayıyoruz ki eşiniz, o cümleyi size kurduğu zaman kırılacağınızı bilmiyordu. şimdi ise gönlünüzü almasını bekliyorsunuz ve bunu yapması gerektiğini bildiği halde varsayıyoruz ki kılını dahi kıpırdatmıyor.

Bu noktada varsayımda bulunmak yerine sormayı deneseniz, soru sormanın güvenine inanırsanız yaşamınız dönüşmeye başlayacaktır. Bu belki sizin için çok zor olabilir ama bunu öğrenirseniz varsayımda bulunma alışkanlığınızdan da vazgeçmiş olacaksınız.

Daima En İyisini Yapın

Bu anlaşmada yazar, bize yaptığımız her şeyin en iyisini yapmamızı anlatmaktadır. Bu anlaşmayı uygulamaya koyarsanız her zaman en iyisini amaçlamış olacaksınız

Bu noktada yapabileceğiniz iyiliklerin ne fazlasını ne de azını yapmamalısınız dengeyi korumalı ve en iyisini yapmanız için her şeyi dozunda tutmalısınız.

Yapabileceklerinizin en iyisini yapın, işte o zaman sevmenin, mutlu olmanın yaşamanın farkına varacak ve daha mutlu olacaksınız.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir