Clarissa Stefan Zweig

Clarissa Stefan Zweig

Hitler Almaya’sına gelmiş talihsiz yazar Stefan Zweig‘in, baskıcı düzenden dolayı 5 kitabının yakıldığı yıllarda evini terk etmek zorunda kalmış, sonunda da savaşın baskıcı etkilerine dayanamayarak Brezilya’da intihar ederek hayatına son vermiştir.

Yazarın savaş karşıtı tüm düşünceleri de bütün kitaplarına yansımıştır. Clarissa da o kitaplardan biridir. Aynı zamanda yazarın son kitabıdır.

Clarissa Schuhmeister, subay bir babanın kızıdır. Babasının asker kişiliği sürekli evde dahi baskın olmuştur. Bundan dolayı küçüklüğünden beri sert ve sevgi olmayan bir ortamda büyümüştür. Abisi de babası gibi asker olur.

Fakat bir gün Clarissa, Leonard diye Fransız birine aşık olur. Irkın o zamanlar bir önemi yoktur, ta ki savaş çıkana kadar. Bu nedenle Clarissa ve Leonard tanımadıkları ve hiç tanımayacakları insanların eyleminden dolayı ayrılmak zorunda kalırlar.

Clarissa Kitabının Konusu

Clarissa hakkında ne söylenebilir ya da ne yazılabilir bilmiyorum. Stefan Zweig’in son eseri olmasından dolayı diğer kitaplardan daha kaliteli bir üsluba sahip olduğunu söyleyebilirim. Sanki yazar önceki kitaplarında alıştırma yapmış Clarissa da da doruğa ulaşmış gibi.

Kitabın kurgusu oldukça açık, olayların sonucunu okuyan herkes tahmin edebilir ama müthiş anlatım okuyucuyu kitaba bağlamayı başarıyor. Anlatım şekli tüm kitabı bir çırpıda okumanızı sağlayacaktır.

Zweig’in savaşlara olan nefretini bu kitabını açık bir şekilde göreceksiniz. Savaş yüzünden yalnız kalan kadınlar ve kuru bir ekmeği bulamadığı için ölen çocuklar. Tüm bunların arasında savaştan faydalanıp rüşvet alan, terfi edilen ve kaçakçılık yapan hain insanlar da var.

Clarissa, kitabını okurken ırk kavramını yeniden sorgulayacaksınız. Fakat kitapta benim gibi rahatsız olacağınız konularda var. İlk olarak bazı kişi ve olaylar gereksiz anlatılmış gibiydi. Bu kitabın ana temasını kesintiye uğratmıştı.

Belki o karakterlerinde bir anlamı var ama benim gibi düşünenleri rahatsız edebilir. Yine de herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. Klasiklerin ağır işlediğini düşünenlerdenseniz kitap sizi sıkabilir ama önceden Dostoyevski, Poe gibi yazarların eserlerini okuduysanız seveceğinize emini. Keyifli okumalar dilerim.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir