Chuck Palahniuk Kimdir?

Chuck Palahniuk

Asıl adı Charles Michael Palahniuk olan Chuck Palahniu, 21 Şubat 1962 yılında Washington’da dünyaya gelmiştir. Washington eyaletinin doğusundaki bir çiftlikte büyüyen yazar, bir süre Eyalet Üniversitesine devam etmiştir.

Daha sonra Oregon Üniversitesine geçerek öğrenimini burada tamamladı. Yaklaşık otuz yaşına kadar edebi bir metin yazmayan, ama sanıldığının tam aksine ilk romanı olan Invisible Monsters (Görünmez Canavarlar) olmuştur.

Chuck Palahniuk’ın ilk romanı yayıncılar tarafından kabul edilmemiştir, fakat Palahniuk’un yayıncılara olan öfkesi içeriği çok daha yok edici olan Dövüş Kulübü’nü yazarak kitaplaştırılmasını sağlamıştır.

Üniversite yıllarından sonra üç yıl kadar Freightliner adlı bir şirkette montaj hattında, ardından tamirci olarak çalışmıştır. Dövüş Kulübü’nün ortaya çıkmasında büyük etkisi bulunan olayı da o yıllarda yaşamıştır.

Chuck Palahniuk‘ın romanlarındaki tavır isyan gibi görünüyor olsa da varoluşumuza özlem duymamamıza vesile olmaktadır.

Aynı zamanda yazar yaratmış olduğumuz değer yargıları, şöhret, para, güzellik, saygınlık gibi önemli şeylerin anlamsız yalanlar olduğunu söylemektedir.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir