Charles Bukowski Kimdir?

Charles Bukowski

Charles Bukowski, 19 Ağustos 1920 yılında Andernach, Almanya’da dünyaya gelmiştir. 1929 krizi sırasında Bukowski’nin babası çoğunlukla işsiz olduğundan ona şiddet uygulamıştır. İlkokul yıllarından itibaren korkusuz olan Charles Bukowski, kendi yazdığı bir eserinde ilkokul öğretmenine “sevişelim” dediğini söylemektedir.

Los Angeles lisesinden mezun olduktan sonra sanat, gazetecilik ve edebiyat dersleri aldığı Los Angeles Şehir Üniversitesinde 1 yıl okumuştur. Yazmaya başladığı günden itibaren yazılarını yayımlaması için dergilere göndermiş ama yazıları hep geri gönderilmiştir.

Eserlerinde genellikle toplum dışı insanları ve depresyonu konu aldığından alkolizme yatkın bir hayat tarzını anlatması ile ünlü olmuştur. Bunun nedeni olarak ise kendisinin bu hayatı yaşaması gösterilebilir.

Yazarın yazılarında kendi hayatını yazıp yazmadığı tartışma konusu olmuştur. Hayranlarının bir kısmı bunları kurguladığını, çoğunluğu ise yaşamadan bu tip kurguları yapmasının mümkün olmayacağını ve o karakterde bir insanın bu hayatı sürmesinin zaten doğal olduğu görüşünü savunmaktadırlar.

Charles Bukowski, hayatının belli bir bölümünü ABD’yi gezerek, çeşitli işlerde kısa vadeli çalışarak ve ucuz pansiyonlarda konaklayarak geçirmiştir. 1950 yılında ABD Posta İdaresinde posta kuryesi olarak çalışmıştır.

1955 yılında ölümün ucundan döndüğü alkol komasından dolayı hastaneye kaldırılan Charles Bukowski, taburcu olduktan sonra daktilo satın alarak şiir yazmaya başlamıştır. Şiir yazmaya ve içki içmeye devam eden yazar daha sonra Los Angeles’taki postaneye geri dönmüştür.

Charles Bukowski, Pulp romanını bitirdikten sonra 9 Mart 1994 yılında omurilikten yayılan lösemi sebebi ile San Pedro, Kaliforniya’da hayatını kaybetmiştir.

Bu tip bir hayat yaşadığından dolayı birçok defa tutuklanmış, dayak yemiş olan Charles Bukowski, hayatı, özgün dili ve tarzı ile Amerikan edebiyatına damgasını vurmuş, Türkiye’de ise ilk defa Sokak dergisinde çıkan öyküleri ile tanınmıştır.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir