Bir Kalbin Çöküşü: Stefan Zweig

Bir Kalbin Çöküşü

Bir Kalbin Çöküşü, Stefan Zweig’in psikolojiye duyduğu yoğun ilgiyi yansıtan öykülerden biridir. Yazar insan ruhunun en karmaşık duygusu olan tutkuyu bütün canlılığıyla dile getirmiş.

Bir Kalbin Çöküşü, ruh ikizi olan Lev Tolstoy’un unutulmayan kahramanı İvan İlyiç’te bulduğumuz yaşlı adamın ailesinden ve çevresinden uzaklaşmasının öyküsüdür.

Stefan Zweig‘in en beğenilen öyküleri arasında yer alan Bir Kalbin Çöküşü, korku, şüphe ve nefretle ölüme sürüklenen Salomonsohn’un psikanalizi olarak okunmaktadır.

Bu karakterin psikanalize sağladığı malzeme ise Sigmund Freud’un ve Arthur Schnitzler’in ilgisini çektiği bilinmektedir.

Bir Kalbin Çöküşü Kitap Konusu

Bir Kalbin Çöküşü, yıllarca pazarlama işinde çalışan şehir şehir dolaşan, varını yoğunu biricik kızı Erna ve eşine adayan Salomonsohn’un gerçek anlamda kalben çöküşünü anlatmaktadır.

Salomonsohn, çalıştığı süre içerisinde ailesi ile olan bağını gözden geçirmeye vakit bulamamış, ne istemişlerse almış her şeyin düzeleceğini düşünmüş.

Günün birinde ise birden hiçbir şeyin olmadığı farkına varmış. Bir taraftan haklı olmakla birlikte hayatın gerçeği ile karşı karşıya kalmanın vermiş olduğu dayanılmaz acıyla hayata gözlerini yummuş.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir