Beyaz Diş Jack London

Beyaz Diş Jack London

Beyaz Diş, kitabı genellikle kızıl, sarı ve siyahın hakim olduğu harika bir tasarıma sahiptir. Arka kapak kısmında da kitabın son bölümlerinde yer alan fazlası ile yanıltıcı bir paragraf okuyucunun dikkatine sunulmuştur.

Şahsen ben bu paragrafı okuyarak kandığımı itiraf edebilirim. Arka kapakta yer alan paragraf Beyaz Diş’in San Fransisco’ya inişi ile başlıyor ve insanlar arasında tek başına yaşıyor gibi bir izlenim uyandırıyor.

Kitabın Konusu

Kitabın konusu Beyaz Diş’in annesi ve babası olduklarını sonradan öğrendiğimiz köpeklerin ve kurtların dalaşması ile başlayan ama daha çok Beyaz Diş isimli bir kurt köpeğinin Kuzey ülkelerinden birinde yaşadığı macera ve anılarını içermektedir.

Kuzey ülkesinden ayrıldığında ise gittiği yerden bir iki macerası anlatılmaktadır. Kitabı dünya klasikleri arasında sokan ise kitabın bir anlatıcının gözünden anlatılması ve kurt köpeğini kişileştirip düşüncelerini ve duygularını şeffaf bir şekilde anlatmasıdır.

Kitap sayfa sayısı oldukça az ama buna rağmen sayfalar dolu dolu, diyaloglar ise yok denecek kadar azdı. Bu nedenle okurken biraz zorlanabilirsiniz ama bir macera kitabı olduğundan akıcı ve kolay okunur olması sizleri yormayacaktır.

Jack London, aslında kitapta sadece Beyaz Diş’in maceralarını değil, karşısına çıkan insanlara karşı duygu ve düşünceleri, alaylara karşı bakış açısı, bir hayvanın bakış açısı gibi düşünce ve duygu anlatımları da yer almaktadır.

Kısacası eğer hayvan severseniz ve dünya klasiklerine meraklıysanız, kısa sayfalı akıcı bir kitap olan Beyaz Diş’in maceralarına eşlik etmek için sizlerde bu harika eseri okuyabilirsiniz.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir