Beş Şehir Ahmet Hamdi Tanpınar

Beş Şehir Ahmet Hamdi Tanpınar

Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın 1946 yılında ilk baskısı yapılmış olan deneme türündeki eseridir. Türk edebiyatının deneme türündeki en değerli eserlerinden biri olarak kabul edilen kitap, yazarın hakkında en çok sözü edilen eserlerinden biri olmuştur.

Kitapta yazar Ahmet Hamdi Tanpınar, Ankara, Erzurum, Konya, Bursa ve İstanbul şehirlerini anlattığı deneme, gezi, anı ve şehir biyografisi denilecek şehir monografisi türünde harika bir eserdir.

Yazar Beş Şehir, kitabında şehirleri kendi ağzından anlatmıştır. Kitap, Tanpınar’ın milli eğitim müfettişi olarak göreve başladığı 1946 yılında yayımlandı. Bu nedenle bu eseri müfettiş olduğu yıllarda gezip gördüğü şehirleri anlatmış gibi düşünenleri yanılgıya düşürmektedir.

Beş Şehir Kitabının Asıl Konusu

Kitabın asıl konusu hayatımızda kaybolan şeylerin ardından duyulan üzüntü ile yeniye karşı beslenen iştiyaktır. İlk bakışta birbiri ile çatışır gibi görünen bu iki duyguyu sevgi kelimesinde de birleştirebiliriz.

Bu sevginin kendisine çerçeve olarak seçtiği şehirler, benim hayatımın tesadüfleridir. Ahmet Hamdi Tanpınar Ankara, Erzurum, Konya, Bursa ve İstanbul’u yazmıştır.

Bu Beş Şehir, yazarın hayatının tesadüfleri olmakla birlikte büyük ve görkemli bir kültürün yıllarla birikmiş unsurlarının demlendiği şehirlerdir.

Yazar yazdığı satırlarda coğrafyasından yetiştirdiği şahsiyetlere, tarihinden sosyal hayatına kadar bu şehirlerin tüm hayatını kuşatmıştır. Harika bir eser okumak isteyenlere tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir