Behçet Necatigil Kimdir?

Behçet Necatigil Kimdir

Behçet Necatigil, 16 Nisan 1916 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk öğrenimini Kastamonu Erkek Muallim Tatbikat Mektebinde tamamlamıştır. Kastamonu lisesinde de orta öğrenimine başlayan yazar yetersiz beslenme ve bakımsızlık nedeni ile “adenit tüberküloz” hastalığı geçirmiş ve öğrenimine ara vermek zorunda kalmıştır.

Behçet Necatigil’in ailesi İstanbul’a taşınmıştır ve tedavisinin ardından 1931 yılında Kabataş Erkek Lisesinde, orta ikinci sınıftan tekrar başlamıştır. Hastalığından gelen duyarlılık onda yazma hevesi uyandırmıştır.

1927-1928 yılları arasında el yazısı ile haftalık “Küçük Muharrir” adı ile dergi çıkarıp, hazırlamış olduğu ön dört sayıyı arkadaşları ve aile üyelerine sunmuştur. Liseyi bitirdikten sonra Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde yüksek öğrenim görmüştür.

Behçet Necatigil, modern Türk şiirinin önde gelen şairlerinden biridir. Herhangi bir edebi akıma katılmayan yazar, bağımsız bir şair ve fikir adamıdır.

Yazar, şiir dışında tiyatrodan mitolojiye, sözlük biliminden çevirilere ve radyo oyunlarına kadar edebiyat alanında birçok eser vermiştir.

Edebiyatçılığının yanı sıra öğretmen kimliği ile de tanınan Behçet Necatigil, Türkiye’de radyofonik oyunun bir edebiyat dalı olarak benimsenmesinde oyunları, çevirileri ve uyarlamaları ile büyük emekler vermiştir.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir