Ayşe Kulin Kördüğüm

Ayşe Kulin Kördüğüm

Kördüğüm, kitabını okurken beyninizdeki tüm pencereleri açacak gözünüzdeki perdeleri kaldıracaksınız. Kitap karmaşık bir hikayenin başından beri düğümün nasıl çözüleceği merak konusu olacaktır.

Ayşe Kulin, diğer kitaplarında olduğu gibi Kördüğüm kitabında da ülkemizin sorunlarını kaleme almıştır. Roman karakterlerinin gündemi ve karakterler arasında geçen diyaloglar 15 Temmuz sonrasını anlatıyor.

Polislerin olduğu bölümlerde verilen hizmetin kestirilemeyişinden kaynaklı sorunu dile getirilmiştir. Yani sadece 15 Temmuz değil son yıllarda Türkiye’de olan her şeyi önümüze sermiş Kördüğüm.

Kördüğüm kitabı tek bir dilden ziyade çoklu anlatıcı ağzından okuma sağlamaktadır. Olayları daha baskın bir şekilde Gizem ve Dr. Orhan çerçevesinden okuyucuya sunmuştur.

Taki ki kitabı bittiğinde damakta hafifi bir tat beyinde bir kaç soru bırakacak. Kitabı bir solukta okuyacağınızdan şüphem yok. Ayşe Kulin’in baka bir romanının sayfalarına ulaşmak umudu ile keyifli okumalar.

Kitap Tanıtımı

“Hayatım, beni cehenneme savuran bir rüzgârla altüst olmuştu, böyle olmasında ne suçum ne de katkım vardı. Etrafımda neler dönüyor, bilmiyordum. Fakat tuhaf bir şekilde içinde bocaladığım çaresizlik duygusu giderek mücadele ruhuyla yer değiştiriyordu…”

Esrarengiz bir kaza sonucu bellek kaybı yaşayan, bu nedenle “Gizem” adıyla anılan genç kadının tek bir isteği vardır: kendi gerçeğine ulaşmak…

Bir süre hastanede kaldıktan sonra özel bir kliniğe yatırılan Gizem, bu kapalı ortamda, hayal bile edemeyeceği travmalar yaşamış genç bir kadınla ve onunla özel olarak ilgilenen Doktor Orhan’la ilişki kurar. Zamanla kendinde unutuşun o sımsıkı kilitli kapısını aralayacak gücü bulan Gizem, hatırladıklarıyla kumpaslar, entrikalar ve rastlantılarla örülü, Türkiye’de yaşanan bu karmaşık günleri de içine alan esaslı bir kasırgaya kapılmış gitmekte olduğunu görecektir.

Kördüğüm, hayatının hassas bir evresinde, günümüzün acımasız çarkları arasına sıkışmış genç bir kadının yaşadıklarını çarpıcı bir “geri dönüş” hikayesiyle anlatıyor. Ayşe Kulin çok sevilen Kanadı Kırık Kuşlar’da olduğu gibi, ülkesinin çalkantıları ile sarsılan ama tutkularına da sorumluluklarına da sahip çıkan genç bir kadının ayakta kalma mücadelesini gözler önüne seriyor.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir