Aşkları ve Dizeleriyle Unutulmaz Şair Cemal Süreya

cemal süreya şiiri

Sokağımsan
Ben anahtarı çevirdiğim zaman
Kapanan evin kapısı değil,
Senin kapın olsun açılan…

Dizleri ile bizlere aşkı, umudu nede güzel anlatmış Cemal Süreya. İkinci Yeni şiirin aşkları ve dizeleri ile tanınan şairi 1931 senesinde o zamanlar Erzincan şimdilerde ise Tunceli’ye bağlı Pülümür ilçesinde dünyaya gözlerini açtı. Çocukluğunun ilk senelerini Erzincan’da geçirdi. 1938 senesinde Dersim İsyanı ile ailesi Bilecik iline sürgün edildi. Burada ilkokula başladı. Liseyi Haydarpaşa Lisesinde tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat bölümünden mezun oldu. Bir çok kurumda devlet memuru olarak görev yaptı.

Bilecik’e yerleştiklerinden kısa süre sonra annesi Gülbeyaz’ı kaybeder ikinci yeninin yakışıklı şairi, bu Süraya’da hiç bir zaman kapanmayacak bir yara açar her kadında annesinin şefkatini arar ve şu meşhur dizeler kağıda dökülür;

“Annem çok küçükken öldü / beni öp sonra doğur beni”

1944 yılında Cemal Süreya ilkokulda iken babası yeniden evlenir ve çocuk şair ve kardeşleri için üvey anne zulmü baş gösterir. Süreya’yı şairliğe iten en önemli etkenlerden biri üvey anne zulmü olduğu söylenmektedir. İkinci yeni hareketinin önde gelen şairi ve kuramcılarından olan Cemal Süreya ilk şiiri “Şarkısı Beyaz” Mülkiye dergisi 8 Ocak 1953 tarihli sayısında yayımlanır. Bir çok evlilik yapan şair sanırım en çok o dönemlerde ikisininde evli olduğu çalkantılı ilişkisi Tomris Uyar ile olmuştur. Aşkları uğruna eşlerinden boşanan çift aşk dolu 3 yıl geçirir. Cemal Süreya ikinci yeni akımının en sevilen ve en çok ses getiren şairlerinden biridir.

Sevda Sözleri – Cemal Süreyya

Üvercinka – Cemal Süreyya

Bir Kırlangıcın Daha Var /Cemal Süreya.

Göçebe / Cemal Süreya.

Sevda Sözleri / Cemal Süreya.

Beni Öp Sonra Doğur Beni / Cemal Süreya.

Üvercinka / Cemal Süreya

Kitaplarından bazılarıdır. Her kitabı buram buram aşk kokar Cemal Süraya’nın. Bu nedenle aşk dolu dizelerinde onca yaşanmışlığa ve büyük aşklara şahit olabilirsiniz.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir