Amerikan Kasabasının Sınırlarını Aşan Kitap- Bülbülü Öldürmek

bülbülü öldürmek

Okumayı seven insanların gönlünde taht kuran eserlerden biri olan Bülbülü Öldürmek kitabı Pulitzer Ödülü ile dikkatleri daha da çok üzerine çekmeyi başaran bir eser.

Eserde yazarın kullandığı dil son derece akıcı ve yalın olduğundan özgürlük, adalet, ayrımcılık gibi güncel konuları daha sür’atli bir şekilde okuma imkanı buluyorsunuz. Herper Lee bu güncel sorunları Scout isimli kahramanın gözünden dile getiriyor.

Dürüstlüğün ne kadar büyük bir erdem olduğunu anlatan kitap insanların ayrımcılık karşısında ne kadar zor durumda kaldıklarına ince bir perdeden yaklaşıyor.

Son derece yalın bir dili olan kitapta gösteri zamanı geldiğinde Scout jambon kılığına girmeye karar verir. Jem ile birlikte gösteri alanından dönerken yol karanlıktır ve kıyafetlerini çıkarmak ister.

Birileri çocuklara saldırsa da bir başkası çocukları bu saldırıdan kurtarır. Kimseyi göremediklerinden saldıran kişinin kim olduğunu da görmemişlerdir.

Babaları geldiğinde bu saldırıda Jem’in kolu kırılmıştır. Tüm bu olaylar yaşanırken Bay Ewel ismindeki adam kendi bıçağı ile yaralanmıştır ve aslında çocuklara saldıran kişi de odur. Olayı aydınlatan kişi ise Bay Tate’dir.

Kitabın Ana Teması

Kitap Scout’un büyüme öyküsü ile birlikte başlayarak hem iyilik hem de kötülük kavramlarının bireysel ve toplumsal düzen çerçevesinde inceleme altına alınıyor.

Scout’un abisi olan Jem’in küçük yaşlarda kolu kırılmıştır ve bu kolun neden kırıldığı üzerine türlü nedenler öne sürülmektedir. Jem, babaları Atticus, Scout ve aşçı Calpurnia küçük bir kasaba olan Maycomb kasabasında yaşayan bir ailedir ve anneleri de yoktur.

Baba iyi bir avukattır ve çok çalışan bir insandır. Scout okula başladığında öğretmeni onun okumayı bildiğini fark etse de bunu diğer çocukların arasında yapmasını yasaklar ve aynı zamanda arkadaşları ile de hiç anlaşamaz. Bir gün aşçıları çocukları kendisinin de gittiği bir kiliseye götürür.

Burada diğer zenci çocuklarla tanışan Scout ve abisi iyi insanların olabildiğini de görürler. Zencilerin hor görüldüğü ve sırf ten renklerinden dolayı yargılandıkları bir dönemde Scout için yaşam çok da kolay olmayacaktır.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir