Ahmet Hamdi Tanpınar Kimdir?

Ahmet Hamdi Tanpınar

Ahmet Hamdi Tanpınar, 23 Haziran 1901 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası Gürcü asıllı Hüseyin Fikri Efendi, annesi Nesime Bahriye Hanımdır. Çocukluk dönemi kadı olan babasının görev yaptığı çeşitli illerde geçmiştir.

Lise öğrenimini Antalya’da tamamladıktan sonra yükseköğrenim için İstanbul’a giden Ahmet Hamdi Tanpınar, 1919 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesine girmiş ve Yahya Kemal’in öğrencisi olmuştur. 1923 yılında Şeyhi’nin Hüsrev ü Şirin adlı mesnevisi üzerine yazdığı lisans tezi ile Edebiyat Fakültesinden mezun olmuştur.

Ahmet Hamdi Tanpınar, 1923 yılında Erzurum lisesinde edebiyat öğretmenliğine başlamış, 1925 yılında Konya lisesine, 1927 yılında da Ankara Erkek lisesine tayin olmuştur.

1930-1932 yılları arasında Gazi Terbiye Enstitüsünde edebiyat öğretmenliği yapmış, bir yandan da Ankara kız ve erkek liselerinde ders vermeye devam etmiştir.

Ahmet Hamdi Tanpınar, Cumhuriyet neslinin ilk öğretmenlerinden biridir. Bursa’da Zaman şiiri ile geniş okur kitlesi tarafından tanınmış bir şair olmuştur.

Şiir, hikaye, deneme, roman, edebiyat tarihi, makale gibi birçok alanda eser veren şairin başlıca eserleri, Huzur ve Saatleri Ayarlama Enstitüsü adlı romanları, Beş Şehir adlı şehir monografisi olmuştur.

Ahmet Hamdi Tanpınar, 24 Ocak 1962 yılında geçirdiği kalp spazmı sonucu hayatını kaybetmiştir. Cenazesi Aşiyan Mezarlığında Yahya Kemale yakın bir yere defnedilmiştir.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir