Acımak Reşat Nuri Güntekin

Acımak Reşat Nuri Güntekin

Reşat Nuri Güntekin‘in olgunluk dönemi eserlerinden biri olan Acımak romanında, baş karakter Mürşit Efendinin idealist bir Osmanlı aydını olarak Anadolu’da düşmüş olduğu dramatik durumun kızı Zehra tarafından fark edilişinin öyküsüdür.

Romanın kurgusunda anlatılan olaylar, Zehra ve Mürşid Efendinin gözünden ayrı ayrı yansıtılarak dramatik aksiyona derinlik kazandırmaktadır.

Acımak eserinin ilk baskısı İstanbul’da 1928 yılında, ikinci baskısı ise 1941 yılında Lütfi Kitabevi tarafından basılmıştır Eser, daha sonra 2008 yılında 47. baskıya ulaşmıştır.

Acımak Romanının Konusu

Acımak romanı, Zehra ve babası Mürşid Efendinin hikayelerinin ayrı ayrı anlatıldığı bir eserdir. Zehra’nın hikayesi romanın başlangıç bölümünde başlamaktadır. Anlatıcı Zehra’nın yaşamındaki değişiklikleri gösterebilmek için hakim bakış açısını kullanmıştır.

Bu bakış açısı ile ilk olarak Zehra’yı, Maarif Müdürü Tevfik Hayri Bey ve Mebus Şerif Halil Beyin konuşmaları ile tanıyacağız.

Mürşid Beyin öyküsünü içeren bölümde ise kahramanın hatıra defterine aralıklarla yazdığı satırların birebir okunması ile ilerlemektedir. Anlatıcı artık Mürşid Beyin kendisidir.

Mürşid Bey, hatıra defterine duygu ve düşüncelerini kendi gözüyle aktarmaktadır. Bu defter aynı zamanda onun samimi duygularını barındıran, kimseye söyleyemediği sözcüklerini gizleyen bir sığınaktır.

Acımak romanında olay örgüsü, Zehra öğretmen ve babası Mürşid Efendinin dramatik yaşam öykülerine bağlı olarak çerçeve vak’alı bir anlatım ile okuyuculara sunulmuştur.

İlk bölümde Zehra öğretmenin hayatı, asıl bölümde ise geriye dönüş tekniği kullanılarak başkişi Mürşid Efendinin hatıra defterinin birebir aktarılması ile yanı kahraman-anlatıcı bakış açısı ile yaşadıkları anlatılmaktadır.

Yazar: Edebiyat Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir